25. července 2018 7:11, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

81 mrtvých, 187 zraněných a třídenní smutek. Požár v Řecku je na ústupu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
S ohněm hasiči bojovali celou noc. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy S ohněm hasiči bojovali celou noc. | foto: Reuters

Atény Řecko se potýká s následky ničivého požáru východně od Atén, který si podle úterních oficiálních zpráv vyžádal nejméně 81 mrtvých a 187 zraněných, včetně 23 dětí. Po ošetření jich byla v průběhu dneška většina propuštěna - hospitalizováno je stále 60 dospělých a čtyři děti. Nezvěstných jsou ještě desítky.

Řecký premiér Alexis Tsipras v úterý vyhlásil v zemi třídenní státní smutek, během kterého jsou vlajky na institucích spuštěny na půl žerdi. Státníci převážně z evropských zemí vyjádřili Tsiprasovi morální podporu. 

Poslední plameny v oblasti města Rafina severovýchodně od Atén hasilo odpoledne ještě zhruba 200 hasičů s 96 cisternovými vozidly. Dalších 228 hasičů se 114 vozidly pokračovalo v boji proti lesnímu požáru západně od Atén, kde úřady přes noc preventivně evakuovaly tři obce. Ze vzduchu jim pomáhalo šest cisternových letadel a čtyři vrtulníky, informoval řecký hasičský sbor.  Na pomoc vyslalo několik zemí do Řecka zejména cisternová letadla či vrtulníky. Jde o Itálii a Španělsko. Kypr poslal 60 hasičů.

Požárníci a záchranáři pokračují východně od Atén v kontrole vyhořelých budov, kde postupně nacházejí další oběti. Jde vesměs o lidi důchodového věku, kteří neuposlechli výzev k včasné evakuaci. Stovky poškozených domů označují přivolaní statici jako dočasně či trvale nebezpečné pro obývání.

V Řecku v současnosti panují teploty kolem 40 stupňů Celsia. V postižené oblasti navíc vál silný vítr, který se ale přes noc uklidnil. Oheň se tak na mnoha místech podařilo dostat pod kontrolu.
Lidé pomalu začínají odklízet trosky po požáru.

Řecká vláda již přichystala pro místní obyvatele sérii úlev. Kromě finančních kompenzací pro postižené jim například pro letošek zrušila povinnost platit daň z nemovitosti.

Někteří lidé, kteří se při požáru oddělili od své rodiny, hledají nyní své blízké prostřednictvím sociálních médií a televize. Agentura AP jako příklad uvádí otce, jenž po dni marného pátrání zahlédl v televizním vysílání své dvě dcery, dvojčata, která se ztratila spolu s prarodiči. Prostřednictvím televizních kanálů Skai a Alpha později požádal, ať se něj obrátí ten, kdo o dívkách něco ví.

Mezi mrtvými jsou podle dostupných informací dva Poláci, matka se synem. Zranění utrpěli mimo jiné Albánec, Bulhar, Brit a Ir. Řecké úřady nepotvrdily, že by mezi oběťmi či hospitalizovanými v důsledku požárů byli i čeští občané.

Dva požáry východně a západně od hlavního města vypukly v pondělí v rozmezí několika hodin. Posléze je rozdýmal a rozšířil prudký vítr. Rychlost, s jakou se požár na severovýchod od metropole rozšířil, mnohé překvapila a patrně přispěla k vysokému počtu obětí.

ČTK
  • 2Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz