25. července 2018 7:11, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

81 mrtvých, 187 zraněných a třídenní smutek. Požár v Řecku je na ústupu

S ohněm hasiči bojovali celou noc. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy S ohněm hasiči bojovali celou noc. | foto: Reuters

Atény Řecko se potýká s následky ničivého požáru východně od Atén, který si podle úterních oficiálních zpráv vyžádal nejméně 81 mrtvých a 187 zraněných, včetně 23 dětí. Po ošetření jich byla v průběhu dneška většina propuštěna - hospitalizováno je stále 60 dospělých a čtyři děti. Nezvěstných jsou ještě desítky.

Řecký premiér Alexis Tsipras v úterý vyhlásil v zemi třídenní státní smutek, během kterého jsou vlajky na institucích spuštěny na půl žerdi. Státníci převážně z evropských zemí vyjádřili Tsiprasovi morální podporu. 

Poslední plameny v oblasti města Rafina severovýchodně od Atén hasilo odpoledne ještě zhruba 200 hasičů s 96 cisternovými vozidly. Dalších 228 hasičů se 114 vozidly pokračovalo v boji proti lesnímu požáru západně od Atén, kde úřady přes noc preventivně evakuovaly tři obce. Ze vzduchu jim pomáhalo šest cisternových letadel a čtyři vrtulníky, informoval řecký hasičský sbor.  Na pomoc vyslalo několik zemí do Řecka zejména cisternová letadla či vrtulníky. Jde o Itálii a Španělsko. Kypr poslal 60 hasičů.

Požárníci a záchranáři pokračují východně od Atén v kontrole vyhořelých budov, kde postupně nacházejí další oběti. Jde vesměs o lidi důchodového věku, kteří neuposlechli výzev k včasné evakuaci. Stovky poškozených domů označují přivolaní statici jako dočasně či trvale nebezpečné pro obývání.

V Řecku v současnosti panují teploty kolem 40 stupňů Celsia. V postižené...
Lidé pomalu začínají odklízet trosky po požáru.

Řecká vláda již přichystala pro místní obyvatele sérii úlev. Kromě finančních kompenzací pro postižené jim například pro letošek zrušila povinnost platit daň z nemovitosti.

Někteří lidé, kteří se při požáru oddělili od své rodiny, hledají nyní své blízké prostřednictvím sociálních médií a televize. Agentura AP jako příklad uvádí otce, jenž po dni marného pátrání zahlédl v televizním vysílání své dvě dcery, dvojčata, která se ztratila spolu s prarodiči. Prostřednictvím televizních kanálů Skai a Alpha později požádal, ať se něj obrátí ten, kdo o dívkách něco ví.

Mezi mrtvými jsou podle dostupných informací dva Poláci, matka se synem. Zranění utrpěli mimo jiné Albánec, Bulhar, Brit a Ir. Řecké úřady nepotvrdily, že by mezi oběťmi či hospitalizovanými v důsledku požárů byli i čeští občané.

Dva požáry východně a západně od hlavního města vypukly v pondělí v rozmezí několika hodin. Posléze je rozdýmal a rozšířil prudký vítr. Rychlost, s jakou se požár na severovýchod od metropole rozšířil, mnohé překvapila a patrně přispěla k vysokému počtu obětí.

ČTK