24. července 2018 11:23, aktualizováno  14:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Při požárech v Řecku zahynulo nejméně 60 lidí, zraněných je 150. Mrtvé nalezli i u pláží

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Regionální úřady vyhlásily ve východní a západní oblasti okolí Atén mimořádný... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Regionální úřady vyhlásily ve východní a západní oblasti okolí Atén mimořádný... | foto: Reuters

Atény Nejméně 60 životů si vyžádaly lesní požáry v Řecku. Předchozí bilance čítala 24 obětí. Dalších 26 těl našli dobrovolníci Červeného kříže podle agentury DPA u přístavního města Rafina, ležícím východně od Atén, v jejichž okolí požáry v pondělí vypukly. V současnosti jsou požáry na ústupu a hasiči je mají pod kontrolou. Ministerstvo zahraničních věcí České republiky vydalo doporučení pro české turisty v Řecku. Radí, aby si připravili evakuační zavazadlo.

Řecký premiér Alexis Tsipras vyhlásil za desítky obětí, které nedaleko Atén zemřely, třídenní národní smutek. Pomoc Řecku poskytl Kypr; Španělsko, Rusko a další země pomoc nabídly. Kvůli požárům v Řecku, Švédsku a Lotyšsku zkoušku podstupuje v rámci Evropské unie mechanismus civilní ochrany.

Mluvčí požární služby Atén uvedla, že požáry v turistické oblasti Kineta, Mati, v okolí Rafiny a v Pendeli jsou na ústupu a v tuto chvíli je mají požárníci pod kontrolou.

Oheň ve vesnici Mati se již částečně podařilo uhasit.

Oheň ve vesnici Mati se již podařilo uhasit.

S odvoláním na informace od krizové skupiny řeckého ministerstva zahraničí dále řekla, že byly zraněni čtyři cizinci: Albánec, Bulhar, Brit a Ir. Podle agentury PAP jsou mezi mrtvými dva Poláci, matka se synem. Řecký úřad civilní ochrany informoval, že celkem bylo raněno 156 osob.

„Země dnes zakouší nepopsatelnou tragedii,“ řekl Tsipras v televizi, jejímž prostřednictvím se obrátil na Řeky. „Vyhlašujeme třídenní národní smutek na paměť těch, kteří zemřeli,“ dodal.

Z Kypru dnes do Řecka odletěla šedesátka hasičů. Španělsko dodá dvě protipožární letadla.

Ruský prezident Vladimir Putin podle Kremlu v telegramu do Řecka vyjádřil soustrast s oběťmi lesních požárů a nabídl pomoc při překonání následků pohromy. Putinova nabídka následovala necelý týden po roztržce mezi Moskvou a Aténami kvůli vyhoštění dvou ruských diplomatů.

Mluvčí řecké vlády Dimitris Tzanakopulos už v noci řekl, že oheň o život připravil více než dvě desítky lidí. Zraněných je podle aktuálních informací kolem 150, řada z nich je v ohrožení života. Mezi zraněnými je i šestnáct dětí. Jednou z nejmladších obětí se podle agentury Reuters stalo teprve půlroční dítě, které se udusilo kouřem.

24.července 2018 v 11:32, příspěvek archivován: 24.července 2018 v 11:38

Požáry u Athén se našich klientů nijak nedotkly. Drtivá většina našich letovisek je na ostrovech. Nejbližší pevninské letovisko je vzdálené přes 300km. Nevyuživáme ani athénské letiště @novinkycz @iDNEScz @Blesk24 @Aktualnecz @CT24zive @Seznam_Zpravy @iROZHLAScz @lidovky

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky vydalo na svých stránkách doporučení pro turisty, kteří se nacházejí v oblasti případných požárů. Kde mimo jiné rádí turistům, aby si připravili evakuační zavazadlo, ve kterém budou léky, voda, cestovní doklady, peníze a mobilní telefon. „V případě blízkého požáru a nemožnosti získání informací od policie a požárníků doporučujeme místo ihned opustit a ihned kontaktovat pobřežní hlídku na čísle 108, na tuto krizovou linku sdělíte co nejpodrobněji místo vašeho pobytu,“ uvádí MZV. Čeští turisté mohou volat na nouzovou evropskou linku číslo 112, kde lze hovořit česky. Nouzová linka na Velvyslanectví ČR v Athénách je +30 6944 733 769.

Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček na svém Twitteru, že prezident České republiky Miloš Zeman zaslal kondolenční telegram řeckému prezidentovi.

24.července 2018 v 08:37, příspěvek archivován: 24.července 2018 v 08:41

Greece wildfires: Dozens dead after twin blazes near Athens https://t.co/wsXfEQRMfM

Řecké úřady dosud nepotvrdily, že by mezi hospitalizovanými v důsledku požárů byli i čeští občané, sdělila česká konzulka v Aténách Světlana Danešová s odvoláním na informace od krizové skupiny řeckého ministerstva zahraničí. Vliv požárů je podle ní patrný i v hlavním městě. „Není tu azurové nebe, ale bílo-šedivé,“ uvedla v telefonátu.

Situaci českých turistů v Řecku monitoruje Asociace cestovních kanceláří ČR, řekl její místopředseda Jan Papež. „Zatím to vypadá na to, že by se to díky větru nemuselo dotknout žádné lokality, ve které čeští turisté jsou. Ale to může mít vývoj,“ dodal.

V Řecku v současnosti panují teploty kolem 40 stupňů Celsia. V postižené oblasti navíc vál silný vítr, který se ale přes noc uklidnil. Oheň se tak na mnoha místech podařilo dostat pod kontrolu.

Největší počet mrtvých záchranáři nalezli v obci Mati východně od Atén. „Tam je bohužel největší počet zraněných, ale i největší počet mrtvých, lidí, kteří nezvládli odjet a byli uvězněni ve svých domech či autech,“ uvedl Tzanakopulos.

V okolí řecké metropole v pondělí vypukly tři velké požáry, které si vyžádaly evakuaci stovek lidí. Dva z nich mají kromě obětí na životech na svědomí i desítky zničených domů.

Ve městě Mati východně od Atén zničil požár několik domů.
Zraněných je podle aktuálních informací kolem 150, řada z nich je v ohrožení...

Záchranáři stále objevují nová ohořelá těla. Zda jsou mezi oběťmi pouze místní nebo i turisté, zatím není jasné.

Dle agentury Reuters byli nalezeni mrtví i na plážích, kam lidé před požárem utíkali.

Řecký premiér Alexis Tsipras kvůli situaci v zemi předčasně ukončil návštěvu Bosny a Hercegoviny a vrátil se do Atén, aby předsedal krizovému štábu. Premiér vyjádřil podezření, že požáry někdo založil úmyslně. Do Atén povolal hasiče z jiných řeckých regionů, kterým bude při hasicích pracích asistovat i armáda. Řecko zároveň o pomoc požádalo i další země EU.

Před ohněm lidé často prchali na pláže a skalnaté pobřeží. Odtud je zachraňovali na svých loďkách rybáři, pobřežní stráž, ale i turisté na gumových člunech, popsala dramatickou situaci DPA. Přes moře se podle ní z postižených oblastí podařilo evakuovat nejméně 700 lidí.

Nejtragičtějších lesní požáry ve světě za posledních 20 let

173 obětí: únor 2009, Austrálie - V jižní Austrálii se vlivem extrémního horka, sucha a silného větru rozhořelo několik stovek požárů. Počet obětí se vyšplhal na 173. Plameny zničily přes 1800 domů a sežehly kolem 390.000 hektarů země. Asi 7500 lidí přišlo o své domovy, několik měst plameny vymazaly z mapy.

67 obětí: srpen-září 2007, Řecko - V Řecku při desítkách požárů přišlo o život 67 lidí, desítky osob utrpěly zranění a na 3000 lidí ztratilo střechu nad hlavou. Většina obětí byla z poloostrova Peloponés.

66 obětí: 17. června 2017, Portugalsko - Rozsáhlý lesní požár ve středním Portugalsku si vyžádal 66 mrtvých a okolo 200 raněných. Oheň propukl kolem obce Pedróg?o Grande asi 50 kilometrů jihovýchodně od univerzitního města Coimbra. Četné oběti uvízly kvůli plamenům ve vozech na nedaleké silnici.

54 obětí: červenec-srpen 2010, Rusko - Lesní požáry, jež pustošily zejména okolí Moskvy a měst Tver, Vladimir a Voroněž, si vyžádaly 53 obětí. Kritická situace vznikla v jaderném středisku Sarov východně od metropole, odkud musel být odvezen veškerý hořlavý a výbušný materiál. Požáry zničily kolem milionu hektarů porostů.

Nejméně 50 obětí: červenec 2018, Řecko - Nejméně 50 životů si dosud vyžádaly lesní požáry v Řecku. Předchozí bilance čítala 24 obětí, dalších 26 těl se dnes podle agentury DPA našlo u města Rafina, ležícím východně od Atén, v jejichž okolí požáry včera vypukly. Požáry které kromě lesů pronikly i do obytných zón. Největší zuří v okolí metropole Atén.

45 obětí: říjen 2017, Portugalsko - Během požárů, které se v polovině října rozhořely v hustě zalesněných oblastech středního a severního Portugalska, zemřelo 45 lidí, na 70 utrpělo zranění.

44 obětí: říjen 2017, USA - Lesní požáry, které mezi 8. a 31. říjnem postihly sever Kalifornie, si vyžádaly 44 životů, škody dosáhly téměř deseti miliard dolarů.

42 obětí: 2. prosince 2010, Izrael - Při požáru v křovinatých porostech na severu Izraele přišlo o život 42 lidí. Oheň propukl ve čtyřech různých místech nedaleko přístavu Haifa.

25 obětí: říjen-listopad 2003, USA - Při lesních požárech v Kalifornii zahynulo 25 osob. Shořelo přes 300.000 hektarů porostů a přes 4000 domů a jiných objektů.

ČTK
  • 1Diskuse

Najdete na Lidovky.cz