24. července 2018 17:24, aktualizováno  17:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Bude mě to navždy pronásledovat.‘ Lidé před požárem v Řecku skočili do moře, kde je dusil kouř

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Požár zasáhl také pobřeží východně od Atén. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Požár zasáhl také pobřeží východně od Atén. | foto: Reuters

Rafina  Řadu lidí při požárech v Řecku zachránil jen skok do moře a plavání co nejdál od břehu, napsala v úterý agentura AP s odvoláním na svědectví několika přeživších. Podle nich oheň přišel náhle. Skupina přátel se musela dát na útěk. Když se dostali na pláž, skočili do moře. A protože se dusili štiplavým kouřem, byli nuceni plavat dál od břehu.

Kvůli kouři ale pořádně nevěděli kam. Stejný vichr, který rozněcoval plameny na břehu, vytvářel vysoké vlny, přes které neviděli o nic víc než přes všudypřítomný dým. Nakonec je chytil silný proud a odnesl dál na moře. Skupina se držela na hladině dvě hodiny, než se objevila záchrana v podobě rybářského člunu s egyptskou posádkou. Nikose Stavrinidise vytáhli do bezpečí. Stejně tak jeho manželku a dva přátele. Ale další dva, ženu se synem, už nikoli. Zmizeli ve vlnách, uvedla AP. 

Požár zasáhl také pobřeží východně od Atén.
Lidé pomalu začínají odklízet trosky po požáru.

„Je to hrozné vidět člověka vedle vás, jak se topí a jak s tím nemůžete nic dělat,“ svěřil se Stavrinidis se zlomeným hlasem. „Bude mě to navždy pronásledovat,“ dodal. Manželé v řeckém přístavu Rafina, ležícím východně od metropole Atén, chystali své letní sídlo před příjezdem dcery, když je překvapil jeden z nejnebezpečnějších požárů v zemi za více než deset let. 

 „Stalo se to velmi rychle, oheň byl nejprve daleko, pak na nás začaly padat jiskry a náhle byly plameny úplně všude,“ řekl Stavrinidis. „Nedalo se určit, odkud vítr vane, bylo to neuvěřitelné, nikdy jsem v životě nic takového nezažil,“ dodal. A tak běželi a vydali se na pláž, ale ani tam nebyli v bezpečí. „Utíkali jsme k moři, museli jsme plavat kvůli kouři, ale nic jsme neviděli,“ pokračoval muž. Unášel je silný proud, kouř je oslepoval a lidé ve vodě se snažili udržet se nad vodou. Museli dál od břehu, aby se dýmem neudusili. 

Když se objevil rybářský člun, členové jeho posádky naskákali do vody v oblečení, aby plavcům co nejdříve poskytli pomoc. Na palubě jim uvařili čaj a udržovali v teple. „Byli skvělí,“ řekl Stavrinidis o egyptských zachráncích.

Obětí požáru v Řecku je už 74; zraněných je 187, včetně 23 dětí

  • Nejméně 74 mrtvých si podle dosavadních úředních údajů vyžádal v centrálním Řecku lesní požár, který severovýchodně od metropole Atén pronikl do obytné zástavby. Ohnivá fronta, která ze svahů pohoří Pendeli sešla až k pobřežním letoviskům na východním pobřeží Attiky, je díky nasazení stovek hasičů i příznivějším povětrnostním podmínkám na ústupu. Řecký premiér Alexis Tsipras vyhlásil na památku obětí třídenní národní smutek. Zhruba stovka lidí je nezvěstná. V nemocnicích bylo hospitalizováno 164 dospělých a 23 dětí. 
  • Mnoho obětí, které jsou převáženy do městské márnice na okraji Atén, nebylo dosud identifikováno. Řada z nich tedy může patřit k pohřešovaným. Mezi zraněnými s různými stupni popálení, kteří byli ošetřeni v šesti nemocnicích, je deset v kritickém stavu. Jednou z nejmladších obětí se stalo teprve půlroční dítě, které se udusilo kouřem. Plameny sežehly přes tisícovku obytných stavení i desítky aut. 
  • Česká konzulka v Aténách Světoslava Danešová sdělila ČTK, že řecké úřady nepotvrdily, že by mezi hospitalizovanými v důsledku požárů byli i čeští občané. 
ČTK
  • 0Diskuse