15. března 2017 7:30, aktualizováno  11:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Americká televize získala část Trumpových daňových záznamů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Amrický prezident Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Amrický prezident Trump. | foto: Reuters

WASHINGTON Americký prezident Donald Trump v roce 2005 zaplatil daň 38 milionů dolarů (967 milionů Kč) z příjmu přes 150 milionů dolarů. Informoval o tom Bílý dům. Reagoval tak na zprávu o tom, že americká televize MSNBC získala dvě stránky Trumpova daňového přiznání za rok 2005.

Moderátorka televize MSNBC Rachel Maddowová uvedla, že jí dokumenty předal novinář David Cay Johnston, který je údajně našel ve své poště. Trump doposud odmítal svá daňová přiznání zveřejnit s tím, že procházejí auditem daňového úřadu. Podle expertů ale audit zveřejnění těchto dokumentů nebrání. Američtí prezidenti v uplynulých desetiletích svá daňová přiznání běžně zveřejňovali.

Johnston v rozhovoru s Maddowovou naznačil, že je možné, že mu formulář poslal sám Trump. Kloní se k tomu i právník Richard Painter, který působil jako poradce pro etické záležitosti v administrativě prezidenta George Bushe. Upozornil totiž, že dokument je označen jako kopie určená klientovi a že to není formulář zaslaný finančnímu úřadu. „To není kopie dokumentu zaslaného na adresu finančního úřadu. Nechal to snad uniknout on sám (Trump)?“ napsal na twitteru Painter.

Televize MSNBC zveřejnila získané dokumenty na svých internetových stránkách. Bílý dům jejich zveřejnění označil za nezákonné. „Víte, že zoufale toužíte po sledovanosti, když jste ochotni porušit zákon kvůli příběhu o dvou stránkách daňového přiznání z doby před více než deseti lety,“ uvedl Bílý dům.

Britský list The Independent napsal, že Trumpovi zaplatili daň z příjmu 5,3 milionu dolarů a 31 milionů v podobě minimální daně, kterou mohou uplatnit lidé s vysokými příjmy. The Independent uvedl, že teorie o tom, že zdrojem úniku je sám Trump, má stále více příznivců.

Vzhledem k tomu, že zveřejněný dokument je pouze částí daňového přiznání, nelze si učinit obrázek o skutečném Trumpově osobním majetku, poznamenal analytik BBC. K tomu by bylo potřeba mít další dokumentaci poskytovanou daňovému úřadu. „Na chvíli si politický svět myslel, že jde o politickou bombu, která padá na Bílý dům. Bylo to ale spíš jenom jako blesk za noci - rychlý záblesk a pak zase návrat do tmy,“ sdělil zpravodaj BBC pro Severní Ameriku Anthony Zurcher.

Neautorizované zveřejnění daňového přiznání je trestný čin, za který hrozí trest odnětí svobody až na pět let a pokuta až 5000 dolarů, upozornila agentura AP. Maddowová nicméně uvedla, že MSNBC uplatnila právo zveřejnit informace v obecném zájmu zakotvené v prvním dodatku ústavy.

ČTK
  • 5Diskuse