Sobota 6. 3. 2021Miroslav skoro jasno4 °C
15. června 2014 16:03 MOSKVA

Ano, Putin je ču**k, křičel ukrajinský ministr. Moskva je pobouřena

Rušnou diplomatickou dohru má sobotní incident u ruského velvyslanectví v... | foto: Reuters
Rušnou diplomatickou dohru má sobotní incident u ruského velvyslanectví v Kyjevě, které napadl dav demonstrantů rozhořčených sestřelením ukrajinského armádního letadla v Luhansku. Incident, který stál život 49 lidí, v Kyjevě vyvolal hlučný protest. Dav házel na areál ambasády kamení, zápalné lahve a dělobuchy, poškodil několik aut a vyvrátil vstupní dveře. Místo ruské se na stožáru u velvyslanectví objevila ukrajinská vlajka.

Rusko v noci na neděli SELČ požádalo o svolání Rady bezpečnosti OSN, žádost ovšem delegáti západních států vetovali. Jejich krok vyvolal prudkou reakci ruských poslanců, kteří obvinili Radu bezpečnosti z "krádeže mezinárodního práva".

Podle šéfa zahraničního výboru ruské Státní dumy Alexeje Puškova "mezinárodní právní systém praská ve švech". Podle poslance Leonida Kalašnikova byly "normy mezinárodního práva nahrazeny politickými intrikami západních států".

Dav házel na areál ambasády kamení, zápalné lahve a dělobuchy, poškodil několik...

"Západ dal Kyjevu volnou ruku nejen pro vraždy a genocidu civilistů, ale i pro útoky proti ruským zájmům," konstatoval poslanec Vjačeslav Nikonov. Ministr zahraničí Sergej Lavrov si na postup Západu stěžoval v telefonátu kolegům z Německa a Francie Franku-Walteru Steinmeierovi a Laurentu Fabiusovi.

"Ano, Putin je ču**k, ano!"

Oleje do ohně přililo video zveřejněné na serveru YouTube. Ministr zahraničí Andrij Deščycja, který v sobotu večer přišel demonstranty před ruské velvyslanectví uklidnit, se na něm připojuje k posměšnému popěvku hrubě urážejícímu prezidenta Vladimira Putina.

"Říkám snad, že jsem proti protestům? Jsem naopak pro. Jsem tu s vámi a volám 'Rusko pryč z Ukrajiny'! Ano, Putin je čurák, ano," prohlásil ministr a poslední větu pak s demonstranty skandoval.

zdroj: www.youtube.com

Deščycjovo chování vyvolalo v Moskvě znechucení. Podle ruského ministerstva zahraničí tato epizoda jen ukazuje, jací lidé se v Kyjevě dostali k moci po pádu prezidenta Viktora Janukovyče.

"Je to mimo jakýkoli komentář," řekl moskevskému rozhlasu zmocněnec ministerstva pro lidská práva Konstantin Dolgov. "Pokud si ministr zahraničí dovolí v přítomnosti kamer takové věci, pak si musí uvědomit, jaké závěry z toho poplynou, co bude následovat. Je to samozřejmě pobuřující," řekl Dolgov.

Podle Puškova by se měl prezident Petro Porošenko svého ministra zahraničí zbavit. "Ten člověk se nedokáže kontrolovat," řekl Puškov a dodal, že Rusko by mělo zastavit dialog s Kyjevem a přerušit dodávky plynu na Ukrajinu.

"Nedovedu si představit, jak kdokoli, a už vůbec ne představitel Ruska, s ním zasedne za jednací stůl po podobných výlevech," doplnil kolegu poslanec Kalašnikov.

Lidovky.cz, ČTK