Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Švédsko prodá Londýnu archery, ten pak daruje Ukrajině desítky houfnic

Houfnice AS90 foto: Profimedia.cz

Švédsko prodá Velké Británii 14 kusů dělostřeleckého systému Archer. Londýnu to pak umožní darovat Ukrajině desítky starších samohybných houfnic AS90.
  6:40

Dalších osm systémů Archer poputuje ze Švédska také přímo na Ruskem napadenou Ukrajinu, informovala ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním na vládu ve Stockholmu.

„Dělostřelecké systémy, jako je Archer, v kombinaci s obrněnými vozidly a tanky zvyšují obranyschopnost Ukrajiny a umožní jí znovu získat své území,“ uvedl švédský ministr obrany Pal Jonson. O moderní dělostřelecký systém Archer usilovala Ukrajina několik měsíců.

Britská vláda v samostatném prohlášení sdělila, že 14 systémů Archer bude sloužit jako „dočasná náhrada“ za 32 dělostřeleckých systémů AS90, které od Británie obdrží ukrajinské ozbrojené síly. Londýn a Stockholm oznámily dodávky svých dělostřeleckých systémů Ukrajině v lednu.

Švédskem vyvinutý systém Archer se skládá z plně automatizované houfnice namontované na terénním vozidle. Posádka může zbraň ovládat, aniž by musela opustit opancéřovanou kabinu.

Švédská vláda také uvedla, že dosud přislíbila Ukrajině vojenskou pomoc v hodnotě 16,9 miliardy švédských korun (30,4 miliardy Kč). V únoru se Švédsko připojilo k řadě dalších západních zemí, které Ukrajině přislíbily těžší zbraně, a oznámilo dodávku „asi deseti“ tanků Leopard 2 a také systémů protivzdušné obrany IRIS-T a HAWK.

Autoři: ,

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat