Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Berlusconi spolupracoval se sicilskou mafií, tvrdí svědek

Svět

  14:50
ŘÍM - Bývalý mafián Gaspare Spatuzza dnes znovu před soudem v Turíně vznesl těžká obvinění proti italskému premiéru Silviu Berlusconimu. Stalo se tak při odvolacím procesu pravicového politika Marcella Dell'Utriho, který byl za účast na nezákonné činnosti mafie v roce 2004 v první instanci odsouzen k devítiletému žaláři.

Bývalý mafián Gaspare Spatuzza vypovídal u soudu za bílou zástěnou foto: AFP

Bílá zástěna a speciální policejní ochrana. Tak vypadalo dnešní hlavní líčení se Spatuzzem. Před soudem dosvědčil, jak se jeho mafiánský šéf Guiseppe Graviano v roce 1994 radoval, že se sicilské mafii podařilo dosáhnout všeho, co chtěla, že má nyní zemi ve svých rukou a jmenovitě uvedl Berlusconiho a Dell'Utriho.

Spatuzza již toto prohlášení před soudem učinil loni a dnes ho zopakoval. Podle jeho slov byli v politickém světě Berlusconi a Dell´Utri hlavními partnery mafiánského bosse Graviana v roce 1993, kdy se mafie dopustila série krvavých útoků ve Florencii, Římě a Milánu, při nichž zahynulo deset lidí a desítky byly zraněny.

Vzhůru Itálie
Rok poté Berlusconi a Dell'Utri založili stranu Vzhůru Itálie a Berlusconi poprvé zvítězil v parlamentních volbách a stal se v letech 1994 až 1995 premiérem.

Senátor Marcello Dell'Utri byl Berlusconiho poradcem a místopředsedou jeho strany Vzhůru Itálie. Jeho vyšetřování kvůli stykům s mafií začalo již v roce 1994.

Dell'Utri dnes popřel, že by se byl kdy s Gravianem setkal, a obvinil mafii, že chce Spatuzzovou výpovědí svrhnout Berlusconiho vládu.

Nejpodlejší útok?
Silvio Berlusconi minulý víkend označil informace o jeho údajných vztazích s mafií za ten nejneuvěřitelnější a nejpodlejší útok, jaký v posledních letech zažil. Dnes prohlásil, že obvinění bývalého mafiána jsou "absurdní machinace", a zdůraznil, že to byla právě jeho vláda, která proti mafii postupovala co nejtvrději.

"Je naprosto logické, že se mafie snaží využít svých členů, aby vypovídali proti předsedovi vlády, která rozhodně a konkrétně postupuje proti organizovanému zločinu," uvedl dnes v prohlášení Berlusconiho mluvčí Paolo Bonaiuti.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat