Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Svět

Izraelská ‚mission impossible‘: Lapidův vratký slepenec ještě nemá vyhráno, Netanjahu líčí na odpadlíky

Benjamin Netanjahu během proslovu po volbách. foto: Reuters

TEL AVIV / PRAHA - Více než dvanáct let, od konce března roku 2009, nefigurovalo na vrcholu mocenské pyramidy v Izraeli jiné jméno než Benjamin Netanjahu. To se teď dost možná změní: „Bibi“, jak stále ještě úřadujícímu premiérovi říkají, je na cestě do opozice – a možná i do vězení. Posílá ho tam na poslední chvíli uzavřená dohoda osmi politických stran, které dohromady v Knesetu (izraelském parlamentu) disponují nejtěsnější většinou 61 poslanců z celkem 120.
  19:15

Netanjahu po 12 letech končí. Šéf izraelské opozice oznámil prezidentovi, že sestavil vládní koalici

Když se nachylovala středeční půlnoc – nejzazší termín, do kdy měl šéf středové strany Ješ Atid Ja’ir Lapid možnost doložit prezidentovi Reuvenovi Rivlinovi podporu nadpoloviční většiny poslanců –, zažívala izraelská politická scéna drama léta neviděné nikde na světě. Ještě hodinu před vypršením lhůty totiž nebylo jasné, zda Lapid potřebnou podporu skutečně získá, odpočítávaly se poslední minuty. Klíčovým zlomem nakonec bylo „ano“ ze strany malé arabské strany Ra’am, která podporu Lapidova projektu podmiňovala legalizací obydlí postavených bez úředního povolení v Negevské poušti i jinde. Většinou jde o domy arabských vlastníků.

Volební billboardy v Izraeli
Ja’ir Lapid, lídr izraelské strany Ješ Atid

Sága rodu Lapidů

Ja’ir Lapid dostal od prezidenta pověření k pokusu zformovat nový kabinet po nerozhodných parlamentních volbách z konce března jako druhý v pořadí, když napoprvé neuspěl právě Netanjahu. Šance mu dával málokdo, proti úspěchu hovořila tradičně roztříštěná politická scéna (hranici nutnou pro vstup do parlamentu překročilo v březnu hned 13 (!) politických subjektů), zhruba vyrovnané síly na pravolevé ose politického spektra a nakonec i krátká válka, která začátkem května vypukla mezi Státem Izrael a radikálním palestinským hnutím Hamás.

Sága rodiny Herzogů pokračuje. Kdo se stal prezidentem Izraele a co od něj ve funkci čekat?

Po jedenácti dnech vzájemného ostřelování, řadě mrtvých a velkých materiálních škodách se prakticky všichni komentátoři v Izraeli shodovali na tom, že je vyloučeno, aby vznikl jakýkoli kabinet s podporou některé arabské strany. Mnozí dokonce podezřívali Netanjahua, že nařídil tvrdé údery proti Hamásu právě proto, aby Lapidovi zkomplikoval cestu; ten bez arabské podpory totiž o většině nemohl ani uvažovat.

Lapid ovšem prokázal mimořádné politické instinkty a první důležitý krok své „mission impossible“ dotáhl do zdárného konce. Nebylo to poprvé, kdy kladně překvapil: původní profesí novinář a spisovatel vstoupil do politiky teprve roku 2013 a již po roce se jím založená středová strana Ješ Atid (v překladu Budoucnost existuje) stala druhou nejsilnější formací v Knesetu.

Ja’ir Lapid má pro politické řemeslo i dobré rodinné předpoklady, jeho otec Josef „Tommy“ Lapid byl dlouholetým poslancem, zastával post ministra spravedlnosti i izraelského vicepremiéra. Zda Lapid posune svoji dosavadní úspěšnou politickou kariéru o úroveň výše, ale ještě není jisté.

Vítězem je Bennett. Zatím

Izrael má nového prezidenta. Parlament jím zvolil labouristu Herzoga, ve funkci nahradí Rivlina

Přes jeho zdařilé manévrování v nesnadném prostředí je tu totiž jiný muž, kterého nejen izraelská média označují za dosavadního vítěze situace: Naftali Bennett. Tento protřelý politický matador, který sám sebe jednou politicky umístil „ještě více napravo, než je Netanjahu“, sice v březnových volbách získal se svojí stranou Jamina jen sedm poslanců, ale nakonec se stal rozhodujícím jazýčkem na vahách.

Výsledkem je dohoda s Lapidem na tzv. rotačním premiérství, tedy modelu, kdy se během čtyřletého mandátu na postu předsedy vlády vystřídají dva politici: v tomto případě Bennett a Lapid. Pokud koalice získá důvěru, bude premiérem nejprve Bennett a v srpnu 2023 by ho měl vystřídat Lapid.

Zatím však není jisté ani to, zda se předsedou vlády stane alespoň Bennett. Nový kabinet totiž ještě musí být potvrzen hlasováním v parlamentu, ke kterému dojde zřejmě až příští týden. To je doba dostatečná k tomu, aby se Netanjahu pokusil získat alespoň dva „přeběhlíky“, a tím celý Lapidův a Bennettův projekt poslat k ledu. „Žádám vás všechny, kdo jste byli zvoleni za pravicové strany, abyste tuto vládu nepodpořili,“ obrátil se Netanjahu s apelem zejména k poslancům Bennettovy Jaminy. A naznačil tím, kde zejména se v následujících dnech bude pokoušet získat odpadlíky. Vzniklou koalici označil za „podvod století“.

Je-li na něčem dnes v Izraeli shoda, je to fakt, že „Bibi“ udělá pro rozbití koalice proti němu úplně všechno, co bude v jeho silách. I proto, že v případě odchodu z premiérského křesla mu reálně hrozí odsouzení za závažné trestné činy, z nichž je obžalován, včetně korupce a zneužití pravomocí.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!