Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Biden dorazil do Kenoshy. Setkal se s rodinou postřeleného černocha Blakea a vymezil se proti Trumpovi

Kandidát demokratů na amerického prezidenta Joe Biden na návštěvě Kenoshy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kandidát demokratů na amerického prezidenta Joe Biden na návštěvě Kenoshy. | foto: Reuters

Kenosha  Demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden se ve čtvrtek na začátek své návštěvy města Kenosha ve Wisconsinu setkal s rodinou černošského mladíka Jacoba Blakea, který byl těžce zraněn poté, co jej předminulý týden střelil sedmkrát do zad bělošský policista.

Incident spustil ve státu novou vlnu demonstrací a nepokojů, kvůli níž navštívil město Kenosha před několika dny i prezident Donald Trump. Ten se však s Blakeovou rodinou nesešel a nezmínil ani mladíkovo jméno, poznamenává agentura Reuters.

Kandidát demokratů na amerického prezidenta Joe Biden na návštěvě Kenoshy.
Kandidát demokratů na amerického prezidenta Joe Biden na návštěvě Kenoshy.

Kritika Trumpa

Biden se setkal s blízkými zraněného muže společně se svou ženou Jill na letišti hned po příletu do středozápadního státu, který bude jedním z hlavních bojišť nadcházejících prezidentských voleb. Biden chce podle agentury AP svou návštěvou, která je v kontextu pandemie covidu-19 poměrně nevídanou událostí, zdůraznit rozdíl svého a Trumpova přístupu.

Současná hlava státu se v posledních měsících staví do role ochránce zákona a pořádku a před voliči se prezentuje jako ochránce před městskými nepokoji. V úterý Trump v Kenoshe navštívil vyhořelé obchody, které zapálili někteří protestující po incidentu mezi Blakem a policií, a chválil místní policii. Prezident přitom opakovaně spojuje Bidena s násilnými demonstranty a veřejnosti tvrdí, že pokud bude demokratický kandidát zvolen, zavládne v USA chaos.

Kontroverze vzbudil fakt, že Trump odmítl odsoudit činy 17letého bělošského mladíka Kylea Rittenhouse, který při demonstracích v Kenoshe 25. srpna vyšel do ulic s puškou a nyní čelí několika obviněním včetně obvinění z vraždy. Rittenhouse se do nepokojů zapojil údajně proto, aby chránil místní podniky před vandaly, a tvrdí, že jednal v sebeobraně.

Biden se oproti Trumpovi snaží apelovat na sjednocení rozděleného národa a opakovaně hovoří o nutnosti vymýtit z americké společnosti „systémový rasismus“. Jeho existenci Trump tento týden odmítl uznat s tím, že jde vždy jen o pochybení konkrétního jedince. Podle Bidena přitom prezident záměrně rozdmýchává konflikt ve společnosti, aby vystrašil voliče a zlepšil svoje volební preference.

Začátek aktivní kampaně

Podle agentury AFP je Bidenova návštěva, jež má pokračovat setkáním s místní komunitou, začátkem aktivnější části jeho volební kampaně, která se kvůli šíření koronaviru zatím omezovala téměř výlučně na vystoupení přes video z jeho domovského státu Delaware. Čtyřiasedmdesátiletý Trump kvůli tomu svého o tři roky staršího soka pravidelně označuje za muže bez energie a častuje ho přezdívkou „ospalý Joe“.

Prezident v posledních týdnech podnikl řadu cest do takzvaných bitevních států, kde se bude rozhodovat o příštím americkém vůdci. Ve čtvrtek například vystoupí v Pensylvánii, kde v roce 2016 zvítězil nad svou tehdejší soupeřkou Hillary Clintonovou o pouhých 45 000 hlasů.

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Hlavní nádraží v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Populární zážehové motory ztrácí na spolehlivosti, problémy začínají u oleje

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po letech převahy dieselů se pozornost obrací k zážehovým motorům, o kterých se říká, že jejich údržba je méně...

Unikátní analýza čtyř tisíc hypoték: zjištění jsou mnohdy překvapivá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hypoteční trh zlevňuje a trhá rekordy. Jaká je ale realita při poskytování hypotečních úvěrů? Jak rychle je lze získat,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!