Sobota 15. května 2021svátek má Žofie 6 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Biden zvýšil kvóty na migraci. Spojené státy přijmou více než čtyřnásobek uprchlíků než za Trumpovy vlády

Migrace v USA (ilustrační). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Migrace v USA (ilustrační). | foto: Needpix

WASHINGTON/PRAHA Americký prezident Joe Biden v noci na úterý oznámil, že jeho vláda zvýší roční kvóty na počet přijatých uprchlíků, kterým USA umožní vstoupit do země. Nová vláda totiž po více než tři měsíce ponechala původní velice nízký strop nastavený administrativou Donalda Trumpa, jenž povoloval vstup pouhým 15 tisícům lidí. Nově se Biden zavázal k otevření hranic až pro 62 500 uprchlíků.

Podle Bidena politika předchozí vlády „nereflektovala americké hodnoty“, jelikož Spojené státy vždy „vítaly a podporovaly uprchlíky“. „Je důležité podniknout toto opatření dnes, abychom odstranili jakékoli přetrvávající pochybnosti v myslích uprchlíků z celého světa, kteří tolik trpěli a kteří úzkostlivě čekají na začátek svého nového života,“ uvedl Biden. Prezident však ve svém projevu oznámil „smutnou pravdu“, že již nyní si je vědom, že se vládě nepodaří zprocesovat takový počet žádostí o azyl a tudíž je téměř jisté, že se do USA takto vysoký počet uprchlíků nedostane. Podle Bidena za nedostačujícími kapacitami stojí především některá rozhodnutí předchozí vlády.

Biden se v lednu krátce po svém nástupu do funkce zavázal, že posílí program na přijímání uprchlíků. V dubnu se však rozhodl ponechat nižší limit předchozí vlády, čímž překvapil své spojence a vyvolal kritiku mezi demokratickými zákonodárci a aktivisty za práva uprchlíků. Řada činitelů se přitom shodla, že dubnové rozhodnutí souviselo s obavami ze špatného mediálního obrazu poté, co u americké hranice s Mexikem stoupl počet nově příchozích migrantů. Nynější obrat prezident obhajoval „novými informacemi“ od pohraniční stráže.

Nezvládnutá krize

Migrační krize na hranici s Mexikem byla doposud jediným trnem v oku Bidenovy administrativy.

Joe Biden si zpočátku mandátu vedl v otázce migrace relativně dobře. Zrušil velké množství kritizovaných nařízení vlády Donalda Trumpa, jako byl zákaz přicestování občanům několika muslimských zemí, zavedl ochranu pro děti imigrantů či vydal příkaz, který zabránil deportaci imigrantů, kteří sloužili v americké armádě. Na sto dní se pokusil zastavit veškeré deportace, ale toto nařízení zablokoval federální soud v Texasu.

V únoru a březnu, kdy každoročně vzroste počet lidí na hranicích žádajících o azyl, ale Bílý dům podle médií nezvládl na krizi dostatečně reagovat. Podle deníku The Washington Post byla vláda „nepřipravená“ a „naprosto selhala“. Bidenova vláda navíc na rozdíl od Trumpovy administrativy nenechávala lidi žádající o azyl za hranicí, ale do vyřešení žádosti jim umožnila pobývat na americké půdě, což dále zvýšilo administrativní zátěž, na kterou systém nebyl připraven.

Kritiku především od republikánů si pak Biden vysloužil i za to, že na začátku mandátu uvedl, že americká vláda již nebude bránit ve vstupu dětem bez doprovodu. A to spustilo lavinu. Média tehdy psala dokonce o tisících dětí denně. Jen za březen jich bylo podle dat pohraniční stráže na 19 tisíc. Nyní k hranicím dostává kolem tří set dětí denně.

Vláda si navíc stanovila jako prioritu právě dětskou imigraci a příval nestíhala zprocesovat. Úřady totiž musí nalézt příbuzné těchto dětí v USA či jim zajistit pěstouny. A zařízení, kde děti pobývají než se jejich žádost zprocesuje, jsou již měsíce přeplněná.

Problémem pro Bidenovu vládu navíc je, že v otázce migrace musí většina nařízení projít schválením Kongresu, jelikož potřebuje financování. A naráží zde na odpor republikánů, kterým se jeho politika zdá příliš benevolentní, ale i levicového křídla demokratů, kteří vnímají změny jako nedostatečné.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?
Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?

Alergie je nemoc dnešní doby. V České republice je až 25 % alergických dětí a tento počet pořád stoupá. Lze nějak vzniku alergie předejít?