Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 8 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bojovníci sekty Boko Haram v Kamerunu unesli na 50 dětí a 30 dospělých

Vůdce Boko Haram Abúbakar Šekau. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vůdce Boko Haram Abúbakar Šekau. | foto: Youtube/AFP

YAOUNDÉ Islamisté z hnutí Boko Haram v neděli unesli v Kamerunu skupinu zhruba osmdesát lidí, mezi nimiž byly i děti. Agentuře Reuters to oznámily kamerunské vládní a armádní zdroje. Únos je největší akcí, kterou dosud extremisté na kamerunském území provedli.

Útočníci při únosu tři osoby zabili a zničili osmdesát domů. Akci teroristů se snažila zmařit vojenská hlídka, která svedla s útočníky dvouhodinový palebný souboj. Únosu ale vojáci nedokázali zabránit. Incident se stal na severu Kamerunu ve vesnici Mabass, kam bojovníci Boko Haram pronikli ze svých základen v sousední Nigérii.

Oblast od soboty pomáhají chránit i vojáci z Čadu

Nejmenovaný kamerunský důstojník agentuře Reuters řekl, že mezi unesenými je třicet dospělých a zhruba padesát dětí ve věku mezi 10 a 15 lety.

Na sever Kamerunu vyjelo v sobotu několik stovek obrněných vozidel a tanků čadské armády, která má proti útokům oddílů Boko Haram oblast chránit. Akce islamistů se v poslední době rozšířily z Nigérie do oblasti Čadského jezera a do hraničních oblastí Čadu a Kamerunu.

Podporu armádě v její kampani proti Boko Haram v sobotu v čadské metropoli Ndjameně demonstrovaly desetitisíce lidí. Účastníci pětikilometrového průvodu organizovaného vládou vyjadřovali rozhořčení nad krvavými útoky islámských radikálů.

PSALI JSME:

Podmíněnou podporu zásahům čadských vojsk i na svém území vyjádřila Nigérie. „Jakákoli podpora je vítána, musí ale respektovat naše vlastní operace, protože jde o nigerijské území,“ uvedl mluvčí nigerijské armády.

Kamerun v úterý oznámil, že zabil 143 bojovníků Boko Haram, kteří napadli jeho základnu Kolofata nedaleko nigerijské hranice. Na počátku tohoto měsíce zveřejnili islamisté video, v němž pohrozili Kamerunu větší intenzitou útoků. Vyhrožují rovněž, že zaútočí na kamerunského prezidenta Paula Biyu.

V polovině dubna ze střední školy v nigerijském Chiboku unesli bojovníci Boko Haram 276 školaček. Padesáti sedmi se podařilo uniknout vlastními silami, dalších 219 dívek se stále pohřešuje.

Islamisté z Boko Haram bojují od roku 2009 proti nigerijské centrální vládě a požadují zřízení chalífátu, který bude spravován podle zásad islámského práva šaría. Jen za loňský rok při zhruba stovce teroristických útoků skupina zabila přes 3000 lidí, celkem násilnostem podlehlo až 10 tisíc osob. Kolem 700 tisíc lidí muselo kvůli bojům opustit své domovy.

,
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!