5. září 2019 13:10, aktualizováno  16:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bratr britského premiéra Johnsona oznámil odchod z vlády. Údajně cítil ‚neřešitelné napětí‘

Bratr britského premiéra Borise Johnsona Jo Johnson. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bratr britského premiéra Borise Johnsona Jo Johnson. | foto: Reuters

Londýn Mladší bratr britského premiéra Borise Johnsona končí ve vládě, v níž zastával pozici náměstka, i jako poslanec. Jo Johnson to ve čtvrtek oznámil na Twitteru. Jako důvod uvedl konflikt mezi loajalitou k rodině a národním zájmem. Dodal, že pociťuje "neřešitelné napětí" a že teď nastal čas přenechat politické funkce jiným.

Boris Johnson svému sourozenci prostřednictvím mluvčího poděkoval. Dodal, že jako politik i bratr chápe, že takové rozhodnutí nebylo snadné. Komentátoři připomínají, že premiér a jeho bratr měli ohledně britského odchodu z Evropské unie velmi rozdílné názory.

Jo Johnson byl po nástupu svého sourozence do sídla premiérů v červenci jmenován náměstkem na ministerstvu obchodu, energetiky a průmyslové strategie a na ministerstvu školství. Směl se také účastnit zasedání vlády. Ne všichni náměstci tuto možnost mají. Britská média podotýkají, že není jasné, zda Jo Johnson rezignoval s okamžitou platností, nebo nebude kandidovat v příštích volbách.

Odchodu premiérova bratra z politiky okamžitě využila labouristická opozice ke štiplavým komentářům. „I bratr Borise Johnsona ví, že (premiérovi) nelze důvěřovat, že činí rozhodnutí v národním zájmu,“ napsal například na twitteru labouristický poslanec Ian Murray. „Boris Johnson představuje takovou hrozbu, že ani jeho vlastní bratr už mu nevěří,“ uvedla labouristická poslankyně Angela Raynerová.

Deník The Guardian nicméně poznamenává, že za Johnsonovým odchodem nemusí být nutně případné politické spory s bratrem, ale běžné rodinné důvody. Poslanci často odcházejí, aby se mohli více věnovat dětem. Jo Johnson má se svou ženou dva potomky, připomíná list. Sám takovou hypotézu ale označuje za méně pravděpodobnou.

Jo Johnson v Downing Street.
Bratr premiéra Borise Johnsona Jo Johnson.

Sedmačtyřicetiletý Jo Johnson loni v listopadu kvůli nesouhlasu s brexitovou politikou tehdejší premiérky Theresy Mayové rezignoval na svou tehdejší vládní funkci. Na rozdíl od Borise, který vládu Mayové opustil loni v červenci, chtěl Jo Johnson dál usilovat o vypsání referenda, ve kterém by Britové mohli hlasovat o dohodě, kterou Mayová vyjednala s Bruselem.

V referendu o EU v roce 2016 Jo Johnson hlasoval pro setrvání Spojeného království ve společenství. Současný premiér naproti tomu patří k předním zastáncům jasné odluky od bloku.

U Johnsonových se u jídla o brexitu nemluví

Sestra Borise a Jo Johnsonových Rachel Johnsonová na Twitteru napsala, že v rodině se brexit neprobírá, a „zvlášť ne u jídla“. List Evening Standard předtím citoval její údajné prohlášení, že hádky kvůli brexitu jsou v rodině Johnsonových čím dál prudší.

„Není tajemstvím, že bratři Johnsonovi jsou ohledně brexitu úplně jinde, ale že to takhle načasoval, je neuvěřitelné. Podle všeho jej naštvala čistka mezi kolegy,“ napsala zpravodajka BBC Laura Kuenssbergová s odkazem na úterní vyloučení 21 konzervativců z poslaneckého klubu vládní strany. Její kolega Norman Smith označil vývoj za ohromující, Jo Johnson podle něj svým krokem dal najevo, že svému bratrovi příliš nedůvěřuje.

„Z politického hlediska tohle nasadilo korunu bezútěšnému týdnu Borise Johnsona,“ hodnotí zpravodaj televize Sky News Lewis Goodall. Odchod premiérova bratra podle něj může zapůsobit jako výzva pro další podobně smýšlející konzervativce, aby jej následovali.

Hlavní politický zpravodaj bulvárního listu The Sun Tom Newton Dunn zjistil, že ve středu večer Jo Johnson s předsedou vlády o svém záměru dlouho hovořil po telefonu. „Boris na Joa naléhal, aby si to rozmyslel. Nestalo se,“ napsal na twitteru Dunn.

ČTK

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.