Pátek 14. května 2021svátek má Bonifác 14 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Britský ministr pro brexit Davis rezignoval. Důkaz chaosu ve vládě premiérky, tvrdí opozice

Odstupující britský ministr pro brexit David Davis. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odstupující britský ministr pro brexit David Davis. | foto: Reuters

Londýn Britský ministr pro odchod z Evropské unie David Davis s okamžitou platností rezignoval. Svého úřadu se vzdal po sporu s premiérkou Theresou Mayovou ohledně jejího návrhu na podobu vztahů Spojeného království s EU. Poslanci opoziční britské Labouristické strany označují rezignaci ministra za důkaz chaosu ve vládě konzervativní premiérky Theresy Mayové.

„Doufám, že moje rezignace vyvolá tlak na britskou vládu, aby další ústupky nečinila,“ řekl Davis s tím, že nijak nehodlá zpochybňovat pozici Mayové a ani vyzývat další ministry k rezignaci. Domnívá se také, že jeho odchod premiérka zvládne.

K možnosti rezignace dalších ministrů Davis řekl, že není na něm, aby někomu takovéto řešení doporučoval. Uvedl, že je to věcí svědomí, principů a vlastních postojů, který si každý musí vyhodnotit sám.

Davis v pondělí ve svém rezignačním dopise napsal, že kvůli politice Mayové se Londýn ocitne v „lepším případě ve slabé vyjednávací pozici“ a bude nucen činit další ústupky. Parlament navíc podle něj nezíská po brexitu zpět z Bruselu některé pravomoci. Takové vyhlídky jsou „spíše iluzorní než reálné“, uvedl Davis. Podle něj je „méně a méně pravděpodobné“, že se vládě podaří uvést do praxe výsledek referenda z roku 2016, v němž se Britové vyslovili pro odchod z EU.  Připomněl, že s úřadem předsedkyně vlády se v uplynulých měsících neshodl v řadě otázek týkajících se brexitu. 

09.července 2018 v 07:50, příspěvek archivován: 09.července 2018 v 10:45

Britský ministr pro #Brexit David Davis rezignoval. Napsal moc hezký rezignační dopis. A od počátku roku věnoval plné čtyři hodiny času na vyjednávání se svým evropským protějškem Barnierem. https://t.co/zrVdmkYCrf

Premiérka s odchodem nesouhlasí, opozice jej vítá


Pro opoziční poslance je odchod dosavadního ministra pro odchod Spojeného království z Evropské unie Davida Davise důkaz chaosu ve vládě konzervativní premiérky Theresy Mayové. Podobný názor zastávají i liberální demokraté či skotská premiérka Nicola Sturgeonová. Naopak postoj vládních konzervativců není jednotný. Zatímco Mayová s důvody Davisova odchodu nesouhlasí, příznivci takzvaného tvrdého brexitu, tedy naprosté odluky s EU, rezignaci přivítali jako páku na premiérku a brexitová jednání.

„Rezignace Davida Davise v této klíčové době ukazuje, že Theresa Mayová nemá už žádnou autoritu a že není schopná brexit uskutečnit,“ uvedl šéf labouristů Jeremy Corbyn.

09.července 2018 v 01:38, příspěvek archivován: 09.července 2018 v 11:19

David Davis resigning at such a crucial time shows @Theresa_May has no authority left and is incapable of delivering Brexit. With her Government in chaos, if she clings on, it's clear she's more interested in hanging on for her own sake than serving the people of our country.

Liberální demokrat Tom Brake, který je mluvčím strany pro brexit, se domnívá, že Davis se rozhodl uspokojit své ego místo místo toho, aby pracoval pro svou zemi. „Psychodrama u konzervativců krok za krokem rozkládá britskou pověst a britské hospodářství. „Nutnost zastavit brexit je nyní nevyhnutelná,“ dodal.

Konzervativní poslankyně Andrea Jenkynsová naopak Davisovu rezignaci podpořila. „Skvělá zpráva,“ napsala na twitteru. „Smekám před tebou. Musíme zajistit, aby tohle změnilo pravidla pro brexit,“ dodala. Jenkynsová je zastánkyní takzvaného tvrdého brexitu, tedy odchodu Spojeného království ze všech unijních struktur. Sama v květnu také rezignovala na nižší vládní pozici, kdy působila jako oficiální styčná osoba mezi kabinetem a zákonodárným sborem, aby se mohla plně věnovat podpoře důsledného odchodu z EU.

Mayová v reakci na Davisovu demisi podle Reuters uvedla, že jeho odchodu lituje. Dodala, že vyjednávací pozice britské vlády je v souladu s výsledkem referenda i volebním programem konzervativců, v němž strana slibovala odchod z jednotného trhu i celní unie. Podle ní také není pravda, že by parlament nezískal po brexitu zpět kontrolu nad britskými zákony. Vláda musela učinit nějaký krok, aby mohla nastat fáze podrobnějších jednání o budoucích vztazích Londýna a Bruselu, dodala Mayová.

Po Davisovi, který funkci ministra pro brexit zastával od roku 2016 a byl hlavním britským vyjednavačem s unií, ohlásila odchod z ministerstva podle tisku i další klíčová osoba, jeho náměstek Steve Baker. Údajně rezignovala také vysoce postavená úřednice ministerstva Suella Bravermanová.

Premiérka bude obhajovat plán pro brexit

Premiérka má v pondělí navíc svůj brexitový plán obhajovat v Dolní sněmovně. Čekají ji také jednání s konzervativními poslanci a členy Sněmovny lordů.  Návrh počítá s udržením těsnějších obchodních vazeb s EU. Naopak ale potvrzuje odhodlání Londýna skoncovat s volným pohybem osob, nadřazeností unijních soudů a platbami do evropské pokladny.

Mayová minulý týden oznámila, že pro průmyslové a zemědělské výrobky navrhuje udržet s EU zónu volného obchodu, pravomoc unijní soudu nad Británii by také zůstala v těch odvětvích, ve kterých chce Londýn dále dodržovat společná pravidla. Podle Davise se Británie v dohodě příliš snadno vzdává příliš mnoha věcí, což povede k tomu, že EU bude Londýn tlačit k dalším ústupkům.

O plánu Mayové se Davis poprvé dozvěděl minulé pondělí. Své námitky premiérce sdělil, ale Mayová během páteční debaty jeho argumenty nepřijala. Davis řekl, že poté dva dny promýšlel svůj další postup a výsledkem byla rezignace.

„Je to naprostý chaos. Theresa Mayová už nemá žádnou autoritu,“ citovala BBC představitele opozičních labouristů Iana Laveryho. Konzervativní poslanec Peter Bone naproti tomu soudí, že Davis se rozhodl správně a zásadově. Návrhy premiérky ohledně brexitu jsou podle něj nepřijatelné.

BBC uvedla, že Davise, o jehož možné demisi britská média spekulovala už dlouho, pravděpodobně nahradí ministr životního prostředí Michael Gove. Tisk také soudí, že pozice Mayové je nyní velmi vratká, a píše o vládní krizi. Čeká se hlavně na to, jak se zachová ministr zahraničí a příznivec „tvrdého“ brexitu Boris Johnson.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?
Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?

Alergie je nemoc dnešní doby. V České republice je až 25 % alergických dětí a tento počet pořád stoupá. Lze nějak vzniku alergie předejít?