Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bývalý Trumpův poradce Stone byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Mařil vyšetřování

Roger Stone s manželkou Nydiou Stoneová před budovou soudu ve Washingtonu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roger Stone s manželkou Nydiou Stoneová před budovou soudu ve Washingtonu. | foto: ČTK

WASHINGTON Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl ve čtvrtek odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let. Trump reagoval, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil mírnější potrestání.

Soudkyně Amy Bermanová Jacksonová ve čtvrtek pronesla dlouhou řeč o Stoneových činech, za něž by podle ní měl být odsouzen do vězení. Sdělila, že ví, že ministerstvo spravedlnosti původně doporučilo trest v rozmezí sedmi až devíti let a pak názor změnilo. Soudkyně zároveň řekla, že první doporučení zůstalo v zápisu a nebylo z něj vyjmuto.

Původní prokurátoři v případu 10. února navrhli sedm až devět let a Trump následujícího dne v tweetu napsal, že je to nespravedlivé. Několik hodin potom Barr navrhl snížit rozpětí navrženého trestu. Všichni čtyři prokurátoři pak z případu odstoupili. Více než 1000 bývalých představitelů ministerstva spravedlnosti 16. února vyzvalo Barra k rezignaci kvůli jeho postupu v kauze.

Nový prokurátor John Crabb ve čtvrtek podle stanice CNN upozornil, že Stone by za vyhrožování svědkovi měl být potrestán přísně. Bermanová Jacksonová k tomu sdělila, že vyhrožování zasluhuje vyšší než navrhovaný trest. Nakonec ale prohlásila, že není nutné poslat bývalého Trumpova poradce do vězení na sedm až devět let.

Stoneovi obhájci požadovali podmínečný trest s poukazem na Stoneův věk (67 let), zdravotní stav a čistý trestní rejstřík.

Podle čtvrtečního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si má odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 000 dolarů (465 000 korun). K soudu ve čtvrtek přišel v tradičních černých brýlích a černém klobouku, obklopen rodinou a přáteli. Sdělil, že nechce nic říci. Když vyšel ze soudní síně, volali lidé venku „Zavřete ho za mříže“ i „Omilostněte Rogera Stonea“. Jeho obhájci řekli, že se nebudou vyjadřovat.

Trump řekl, že nemá v plánu Stonea hned omilostnit a že dá soudnímu řízení volný průběh. „V určité chvíli učiním rozhodnutí,“ dodal. „S Rogerem Stonem a ostatními se musí jednat spravedlivě. A toto nebyl spravedlivý proces,“ prohlásil.

Soudkyně odložila nástup k výkonu trestu, protože Stoneův tým zahájil kroky k novému procesu, v němž má být jedna z porotkyň v tom nynějším obviněna ze zaujatosti. Stoneovi obhájci původně žádali Bermanovou Jacksonovou, aby kvůli tomu odložila čtvrteční vynesení rozsudku, což soudkyně odmítla. Podle Stoneových právníků byla jedna členka poroty zaujatá proti Trumpovi, což podle nich vyplývá z jejího vyjádření na Facebooku před zahájením procesu.  Trump k tomu dodal, že existuje názor o velmi špatné pověsti porotkyně.

Ty body obžaloby, ve kterých byla Stoneova vina uznána, vzešly z práce zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera, který objasňoval vliv Ruska na americké prezidentské volby v roce 2016. 

Vyšetřovatelé zjistili, že Stone lhal o snaze Trumpovy volební kampaně získat e-maily, které byly ukradeny ze serverů Demokratické strany s cílem poškodit Trumpovu protikandidátku Hillary Clintonovou. Stone také předem věděl o zveřejnění těchto e-mailů na portálu WikiLeaks. Trump v písemném prohlášení pro Muellerovo vyšetřování uvedl, že si nevzpomíná na žádný rozhovor se Stonem, který by se WikiLeaks týkal. Stone rovněž vyhrožoval moderátorovi Randymu Credicoovi, aby ho přinutil podpořit lživou výpověď o ukradené poště, kterou v Kongresu učinil.

Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

Najdete na Lidovky.cz