Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tyto volby jsou příležitostí pro navrácení důvěry, říká slovenská prezidentka Čaputová

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová | foto: ČTK

Bratislava Ve slovenské společnosti chyběl dostatek spravedlnosti, hlavní příležitostí sobotních parlamentních voleb je navrácení důvěry. Řekla to ve středu večer slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v televizním projevu. S vlastními projevy vystoupili také premiér a šéf parlamentu.

Zatímco předseda vlády Peter Pellegrini vyzval veřejnost, aby posuzovala lidi podle skutků, předseda sněmovny Andrej Danko zdůraznil potřebu zachování konzervativních hodnot.

„Společnost potřebuje víru ve spravedlnost a té se nám v uplynulých letech nedostávalo v přiměřené míře. Nedokázali jsme ji chránit před jejím zneužíváním. Největší tématem a zároveň největší příležitostí těchto voleb je navrácení důvěry ve společnosti,“ řekl Čaputová v projevu, který odvysílal na svém hlavním televizním kanálu veřejnoprávní Rozhlas a televize Slovenska.

Čaputová stejně jako další dva vrcholní politici země vybídli Slováky k účasti na volbách. „Demokracie jako vláda lidu může fungovat jen tehdy, když samotní lidé nerezignují na své právo rozhodnout, kdo má v zemi vládnout a sloužit. Každý hlas může být rozhodující,“ řekla prezidentka.

Podle premiéra a volebního lídra vládních sociálních demokratů (Směr-SD) Pellegriniho o složení nového parlamentu, podobě vlády i obsazení funkce premiéra nebudou rozhodovat ani média, ani hysterické výkřiky na sociálních sítích, ale pouze lidé.

„Posuzujme lidi podle jejich dosavadních skutků, nejen podle slov,“ řekl Pellegrini, jehož strana dlouhodobě ztrácí na popularitě a po dlouhých letech by mohla ve volbách přijít o pozici nejsilnější parlamentní strany.

Představitelé Směru-SD v kampani tvrdili, že v případě nástupu nynějších opozičních a neparlamentních stran k moci hrozí zemi chaos a rušení sociálních výdobytků.

Předseda parlamentu Danko vsadil v projevu na zdůraznění konzervativních hodnot, připomněl například rodinu jako svazek muže a ženy. „V tomto období se rozhoduje o charakteru státu. Nebuďme otroky ve vlastním státě. My jsme zde doma. Zachovejme Slovensko, jaké ho známe,“ řekl Danko, jehož Slovenské národní straně podle sondáží hrozí po volbách odchod ze sněmovny.

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy
HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy

Přihlaste se do testování a vyzkoušejte houbičky PUR Active, které se nemusíte bát použít ani na povrchy, jako je teflon a sklokeramické desky.

Najdete na Lidovky.cz