Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

‚Čemu se smějete? Nechám vyklidit soudní síň!‘ Praxe ruské justice jako přehlídka absurdity

Vladimír Putin

  16:02
Soudní proces s bývalým ruským oligarchou Michailem Chodorkovským inspiroval kurátora Antona Litvina k výstavě nazvané Proces. Čtvrteční vernisáží začala v pražském centru DOX. Podle Litvina ale nejde o rekonstrukci tohoto procesu, ale spíše o snahu poukázat na vnitřní mechanismy ruského justičního systému a atmosféru tamních soudních procesů, jež podle něj mají k zákonnosti daleko.

Výstava Proces. foto: Alexandr Kotljarov / Ježedněvnyj žurnal

KAUZA CHODORKOVSKIJ

  • Chodorkovskij byl jako šéf ropného koncernu Jukos největší ruský ropný boháč a měl úzké vazby na politiky. V roce 2003 byl zatčen a strávil deset let ve vězení za údajné daňové uniky a zpronevěry. Nejprve dostal osm let a v druhém procesu, k němuž odkazuje výstava, mu hrozilo až 22 let. Oligarcha své uvěznění pokládal za pomstu Kremlu za to, že se opovážil klást odpor tehdejšímu prezidentovi a po krátké přestávce opět současnému prezidentovi Vladimiru Putinovi a podporovat opozici.
  • Putin Chodorkovského v roce 2013 překvapivě nechal propustit na svobodu. Někdejší ropný magnát nyní prý chce z exilu podporovat ruskou opozici a přispět k demokratickým změnám v ruské společnosti. V Praze loni zahajoval konferenci Forum 2000.

Výstava je inspirovaná druhým soudním procesem s Chodorkovským a jeho společníkem Platonem Lebeděvem, který se konal od února 2009 do prosince 2010. „Druhým procesem proto, že ten již byl zcela zpolitizovaný. Vznikaly z něj kresby, které se během procesu publikovaly na internetu. Pak se dlouho nemohl najít prostor pro výstavu, nikdo neměl odvahu, až se jí podařilo uspořádat v prostorách bývalé továrny Flakon v Moskvě,“ řekl Litvin ČTK. 

„Druhý proces Chodorkovskij-Lebeděv se stal přelomovým bodem v novodobých ruských dějinách. Řada soudních přelíčení, která následovala v letech 2011-2015, poukázala na hloubku krize, v níž se společnost ovládaná režimem Vladimíra Putina ocitla,“ říká kurátor. „Neoprávněné administrativní tresty a trestní stíhání účastníků protestních setkání, pochodů či událostí na Bolotném náměstí v Moskvě dne 6. května 2012 ukázaly světu nejen úpadek ruského justičního systému, ale i celkový úpadek morálky ruské veřejnosti,“ dodává.

Výstava Proces.

Udržet se u moci

Základem výstavy jsou zprávy z procesu ve formě komiksů Alexandra Kotljarova. Tyto komiksové stripy v průběhu procesu pravidelně každý týden publikovaly internetové stránky ruského opozičního listu Ježedněvnyj žurnal (Denní žurnál). Na výstavě jsou překresleny do velkoplošných panelů. 

TRESTANÍ UMĚLCI:

Formu komiksu zvolil Ježedněvnyj žurnal pro její přímočarost. „Proces (s Chodorkovským) trval velmi dlouho a čtenáři už byli unavení ze všech těch článků, které se jim přestávalo chtít číst. Komiks je přístupný a přímý, osloví velké množství lidí,“ vysvětlil Anton Litvin v rozhovoru se serverem Lidovky.cz.

Hlavními hrdiny instalace nejsou konkrétní zúčastněné osoby procesu, ale spíše prototypy účastníků soudního přelíčení: Soudce, Státní zástupce, Obhájci, Svědci, Obžalovaní. Spíše než popis soudního procesu s Chodorkovským a Lebeděvem tak má návštěvník výstavy před očima znepokojivý symbol absurdní praxe ruské justice. A ruské soudnictví je plně polapeno v mašinerii ostátní represe, jíž slouží, soudí Litvin. 

„Absence zákona, právo silnějšího a touha udržet se co nejdéle u moci. Celá ta pyramida, na jejímž vrcholku stojí Putin, je tím řízená: vláda, justice, bezpečnostní složky. Když máš moc, můžeš si dělat cokoli - ale zároveň uděláš všechno, aby sis tu moc udržel,“ popsal Litvin pro Lidovky.cz. 

Výstava Proces.

Rovnice s předem známým výsledkem

Soudní procesy v dnešním Rusku se řídí stejnou logikou, jaká ovládala stanilistické procesy v Sovětském svazu, míní v rozhovoru pro Lidovky.cz šéfredaktor Ježedněvného žurnálu Alexandr Ryklin.

‚Úchylné umění nemá v Doněcké lidové republice místo.‘ Separatisté nahradili kulturu mučírnou

Lidovky.cz: Praha je první zahraniční destinací výstavy Proces, s exhibicí se dosud mohlo seznámit pouze ruské publikum, poprvé v roce 2010. Jak reagovalo?
Výstava se v životě Moskvy stala důležitou událostí, a to jak politicky, tak umělecky. Cesta od myšlenky k její realizaci však byla složitá, neboť tematizuje věci, které byly už tehdy velmi kontroverzní. Pravda, úřady zorganizování výstavy oficiálně nebránily. Problém představovala jakási autocenzura galeristů - báli se, že by měli potíže, kdyby u sebe Proces instalovali, a tak ho odmítali. Nakonec se Antonovi podařilo najít prostory Flakonu. Výstava pak trvala celý měsíc, aniž bychom zaznamenali nějaké provokace. Ale dnes... Myslím, že by vydržela tak den, maximálně dva.

‚Moskva v roce 2043? Pustina zničená Ukrajinci, islamisty a homosexuály‘

Lidovky.cz: Co se za těch pět let změnilo?
Mnohé. Nejde o jednu událost, je jich celá řada. Společenská atmosféra v Rusku se neustále zhoršuje, s represemi a překážkami se nepotýká zdaleka jen kulturní odvětví. Sílí nejrůznější pseudospolečenské a pseudonáboženské spolky a organizace, jejich činnost hraje stále důležitější roli. A úřady přilévají oleje do ohně: podněcováním té atmosféry si chtějí udržet kontrolu a moc.

Výstava Proces.
Výstava Proces.

Lidovky.cz: Podle Chodorkovského funguje ruský justiční systém podle vlastní logiky. Jakými zákony se ta logika řídí?
Ano, samozřejmě, že v něm existuje jistá logika - ostatně, podobně jako ve stalinistických procesech. Ta logika je prostá a spočívá v následujícím: výsledek je známý už předem. Stejně jako v matematice existují rovnice, jejichž rezultát už známe a a naším úkolem je jen dosadit určité věci tak, aby nám žádoucí výsledek vyšel. Právě to pak ústí v absurditu soudních procesů: jejich hybatelé dobře vědí, že právní cestou by se kýženého cíle nedobrali. Absurdní divadlo, kterému se jeho protagonisté smějí - pokud tedy zrovna nesedí na lavici obžalovaných. 

Výstava Proces je pro veřejnost otevřena v pražském Centru současného umění DOX od 31. července do 14. září 2015.

Autoři: ,

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...