130 let
Prostitutky, ilustrační foto

Prostitutky, ilustrační foto | foto: Shutterstock

Sex a pašování lidí. V Česku funguje moderní otroctví

Svět
  •   8:11
PRAHA - Česká republika a Slovensko patří v rámci Evropské unie k zemím s vysokým stupněm moderního otroctví. Vyplývá to z dnešní zprávy londýnské nadace Walk Free Foundation (WFF). Ve světě se podle ní nucená práce týká celkem 45,8 milionu lidí, což je o 28 procent více, než se dosud předpokládalo.

Více než polovina přitom připadá na pět zemí - Indii, která drží prvenství, a dále Čínu, Pákistán, Bangladéš a Uzbekistán.

V moderním otroctví žijí lidé, kteří se do své situace podle autorů zprávy dostali například kvůli dluhům, pašování lidí, vynucenému sňatku či sexuálnímu využívání pro komerční účely.

Amnesty International chce přesvědčit vlády k dekriminalizaci prostituce

Prvenství v absolutních číslech sice drží Indie, kde žije v moderním otroctví 18,35 milionu lidí, ale v poměru na počet obyvatel vede Severní Korea. V této asijské zemi je podle WFF zotročeno 4,37 procenta populace. Po KLDR následuje Uzbekistán a Kambodža.

V Evropě je na tom nejhůře Makedonie (0,64 procenta), následovaná Tureckem, Polskem, Bosnou a Hercegovinou, Rumunskem, Řeckem a Českou republikou (0,404 procenta populace). Na Slovensku žije v moderním otroctví 0,228 procenta obyvatel.

Nejlépe si v Evropě vede Lucembursko, Irsko a Norsko. To jsou země, kde je míra moderního otroctví nejnižší.

Studie se zabývá problematikou moderního otroctví ve 167 zemích světa. Zkoumá úroveň zranitelnosti k zotročování či vládní politiky na potlačení otroctví.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás