Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Česko v tom není samo. Rekordní přírůstky nakažených hlásí třeba Francie a Itálie

Pasažéři hromadné dopravy v Říme musí mít nasazenou roušku. foto: Reuters

PAŘÍŽ/ŘÍM - Francie a Itálie v sobotu hlásí nejvyšší denní přírůstky potvrzených případů nákazy koronavirem od počátku pandemie. Ve Francii se za posledních 24 hodin nákaza potvrdila u více než 45 000 lidí, v Itálii u téměř 20 000. Vysokou denní bilanci oznámila opět i Británie, kde testy nákazu odhalily u více než 23 000 lidí. Evropa se v sobotu podle agentury Reuters stala po Latinské Americe teprve druhým kontinentem s více než 250 000 zemřelými s nemocí covid-19.
  21:47

Ve Francii, která má 67 milionů obyvatel, vyšel za posledních 24 hodin test na koronavirus pozitivní 45 422 testovaným. V pátek místní ministerstvo zdravotnictví informovalo o 42 032 nově nakažených. Celková bilance infikovaných tehdy překonala hranici jednoho milionu. V sobotu je nakažených již téměř 1,09 milionu. S covidem-19 ve Francii za poslední den zemřelo 138 lidí a celková bilance zemřelých tak vzrostla na 34 645.

PŘEHLEDNĚ: Pandemie přitvrzuje všude. Jak si vedou ostatní státy v boji s koronavirem

Ve Francii se v pátek rozšířil seznam měst a oblastí, které spadají do nejvyšší výstražné kategorie. V nich platí zákaz vycházení mezi 21:00 a 6:00. Podle agentury AFP musí od páteční půlnoci toto a některá další dodatečná opatření dodržovat 46 ze 67 milionů Francouzů.

Pacient nakažený koronavirem v nemocnici Tor Vergata v Římě. Itálie eviduje k...
Italská policie kontroluje namátkově řidiče.

V sobotu poslanci francouzského Národního shromáždění v prvním čtení schválili prodloužení zdravotnického nouzového stavu do 16. února. Závěrečné hlasování se čeká na počátku listopadu. Vláda poté bude moci v případě potřeby prodloužit i platné restrikce včetně zákazu nočního vycházení.

Italská vláda uvažuje o zpřísnění

V Itálii, která má asi 60 milionů obyvatel, za posledních 24 hodin přibylo 19 644 potvrzených případů nákazy. Od počátku epidemie covidu-19 se tak v zemi nakazilo již více než půl milionu lidí. S covidem-19 zemřelo dalších 151 infikovaných a celková bilance tak vzrostla na 37 210 mrtvých. Aktivních případů nákazy je nyní v Itálii přes 203 000. V nemocnicích je z nich asi 11 200 lidí, z toho 1049 na jednotkách intenzivní péče.

Kvůli rostoucímu počtu nakažených uvažuje vláda premiéra Giuseppa Conteho o zpřísnění některých opatření. Podle italských médií chce zavést například zákaz vycházení po 21:00. Zavřít by se mohly také posilovny a bazény, bary a restaurace možná budou muset zavírat již v 18:00. Podle italských médií by opatření mohla vstoupit v platnost již v pondělí.

V Británii za posledních 24 hodin zaznamenali 23.012 potvrzených případů nákazy koronavirem. To je zhruba o 3700 případů méně, než je dosavadní nejvyšší denní počet infikovaných ohlášený ve středu. Celkem se v Británii virem SARS-CoV-2 nakazilo více než 854.000 lidí. S covidem-19 za poslední den zemřelo 174 pacientů a celková bilance tak vzrostla na 44.745 mrtvých. To je nejvíce zemřelých s covidem-19 ze všech evropských zemí.

Přísnější opatření proti šíření koronaviru začala v pátek platit v severoanglickém Manchesteru a jeho okolí, ve Walesu v pátek večer na více než dva týdny zavedli plošnou karanténu. Hranice Anglie a Walesu nyní podle agentury AP střeží policisté a dohlížejí na to, aby lidé Wales bez patřičného důvodu neopouštěli, ani do něj nepřijížděli. V sobotu se k oblastem ve vyšší výstražné kategorii připojilo hrabství South Yorkshire.

Evropa se v sobotu podle agentury Reuters stala druhou oblastí po Latinské Americe, která překonala hranici 250 000 úmrtí s covidem-19. Na Evropu připadá 19 procent ze všech zemřelých na světě v souvislosti s nákazou virem SARS-CoV-2, přičemž zhruba dvě třetiny evropských úmrtí jsou ze šesti zemí: Británie, Itálie, Francie, Ruska, Belgie a Španělska.

Ve světě s covidem-19 zemřelo podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) přes 1,1 milionu lidí. Případů nákazy se ve světě potvrdilo 42,4 milionu.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat