3. prosince 2011 10:35, aktualizováno  17:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čeští lékaři odjeli na žádost Radičové na Slovensko

Slovenská premiérka Iveta Radičová a český ministr zdravotnictví Leoš Heger (vlevo zády).  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenská premiérka Iveta Radičová a český ministr zdravotnictví Leoš Heger (vlevo zády). | foto: ČTK

BRATISLAVA/ PRAHA  I když se lékaři na Slovensku v noci dohodli s vládou na svých požadavcích, čeští vojenští lékaři vyrazili ráno na Slovensko pomáhat nemocnicím, které v uplynulých dnech ochromily hromadné výpovědi.

Odpoledne do Bratislavy dorazily tři desítky českých armádních specialistů. Pomáhat budou ve čtyřech zdravotnických zařízeních, práce je čeká už dnes večer.

Z Hradce Králové vyjeli v 07:00, další se k nim připojili v pražských Střešovicích později dopoledne. O vyslání tří desítek vojáků rozhodla v pátek česká vláda v odpověď na žádost slovenského kabinetu premiérky Ivety Radičové.

Nemocnice přejdou na běžný režim od začátku příštího týdne

Očekává se, že čeští doktoři zůstanou v zemi jen několik dnů. Slovenská vláda se totiž s lékařskými odbory v noci na dnešek dohodla na ukončení protestu doktorů. Před návratem do nemocnic ale na 1200 lékařů musí podepsat nové pracovní smlouvy, protože po hromadných výpovědích jim pracovní poměr skončil koncem listopadu.

Výpovědi původně podalo více než 2400 z celkového počtu asi 7000 nemocničních doktorů, nakonec si to rozmyslela asi polovina z nich. Odbory odhadly, že nemocnice přejdou do běžného režimu postupně od začátku příštího týdne.

Velitel nemocniční základny v Hradci Králové Jan Österreicher uvedl, že nejnovější mise se od předchozích liší. "Málokdy jezdíte na cvičení oficiálně tam, kam jezdíte v létě na dovolenou," řekl Österreicher po příjezdu do slovenské metropole. Ošetření prvního pacienta mají čeští doktoři na programu už dnes večer v nemocnici na bratislavských Kramárech.

Čeští lékaři jedou pomáhat na Slovensko

"Lékaři pojedou do Nitry, Žiliny a Ružomberku, podstatná část lékařů zůstane v Bratislavě," řekl státní tajemník slovenského ministerstva zdravotnictví Ján Porubský o pomoci českých doktorů. Mezi nimi nechybějí chirurgové, anesteziologové, internisté nebo traumatologové. Délka jejich nasazení bude podle Porubského záviset na tom, kdy vláda zruší nouzový stav, který vyhlásila v souvislosti s protestem doktorů.

"Pokládám tento akt jako humanitární pomoc, kdy slovenské zdravotnictví je na pokraji sil," prohlásil český ministr Leoš Heger (TOP 09) po dopoledním setkání se slovenskou premiérkou Ivetou Radičovou a svým slovenským kolegou Ivanem Uhliarikem. Na schůzce byla také podepsána dohoda mezi oběma státy o nasazení českých lékařů. "Skutečně si této pomoci vážíme," reagoval Uhliarik.

Vláda podle ČSSD jednala v rozporu s ústavou

Rozhodnutí Bratislavy přijmout nabídku české vlády kritizovalo slovenské lékařské odborové sdružení, které stálo za doznívajícím protestem nemocničních lékařů. "Vláda k zamaskování své neschopnosti ukázala, že je ochotna použít finanční prostředky našich daňových poplatníků spíš k zaplacení zahraničních lékařů než na spravedlivé odměňování slovenských lékařů," prohlásil šéf sdružení Marian Kollár. O náklady na vyslání českých lékařských specialistů se podle dřívějších informací rozdělí Praha a Bratislava.

ČTĚTE VÍCE:

Souhlas s vysláním vojenských lékařských specialistů na Slovensko dala česká vláda už v pátek. Kvůli příjezdu českých vojenských lékařů do země se dnes dopoledne sešla na mimořádném zasedání slovenská vláda a jejich nasazení v zemi schválila.

Část českých lékařů si ale myslí, že by stát "stávkokaze" na Slovensko posílat neměl. Šéf českých lékařských odborů Martin Engel již dříve řekl, že vojáci jako ozbrojená složka dostanou přesun na Slovensko rozkazem, ale ostatní lékaři, kteří se mohou rozhodnout sami, by tam chodit neměli.

Opoziční ČSSD ovládající Senát tvrdí, že vláda postupovala v rozporu s ústavou a rýsuje se tak kompetenční spor. Podle senátorky ČSSD Aleny Gajdůškové ústava sice umožňuje vyslání vojáků do zahraničí na krátkou dobu bez předchozího souhlasu parlamentních komor, ale pouze z vyjmenovaných důvodů.

"Jednání o platech mezi nimi rozhodně není," řekla. Předseda Senátu Milan Štěch očekává, že vláda o souhlas požádá dodatečně. Pokud vyslání bude zdůvodněno jako cvičení, znamená to, že vláda pohrdá zákony, sdělil. O dalším postupu bude podle něj jednat jak vedení ČSSD, tak organizační výbor horní komory.

Prezident Václav Klaus v pátek novinářům řekl, že považuje protest slovenských doktorů za "mimořádnou nezodpovědnost".

ČTK