Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Svět

Charitativní organizace působící v Africe vyčítají bohatým zemím neochotu sdílet patenty na vakcíny proti covidu

Vakcína proti koronaviru. foto: ČTK

Nairobi - Přes 40 charitativních organizací působících v Africe vyčetlo státům s vysokými příjmy, že se nechtějí vzdát patentů na vakcíny proti covidu-19, uvedla nadace Thomson Reuters Foundation. Podle těchto organizací bude pandemie v chudších státech kvůli tomu trvat o několik let déle a miliony lidí napříč africkým kontinentem se propadnou do hlubší chudoby.
  22:17

Evropská komise schválila používání vakcíny proti covidu firmy Johnson & Johnson, distribuce začne v dubnu

Bohatší členské země Světové obchodní organizace (WTO) zablokovaly iniciativu asi osmi desítek rozvojových států. Ty pod vedením Indie a Jihoafrické republiky prosazovaly, aby bylo v případě vakcín upuštěno od Dohody o obchodních aspektech práv k duševnímu vlastnictví (TRIPS), která upravuje patenty.

Organizace včetně Amnesty International nebo například Christian Aid uvedly, že tento krok, kterým bohaté země brání výrobcům generických léčiv nebo jiným společnostem ve vyprodukování většího množství vakcín v chudších zemích, je urážkou lidského práva na přístup k zdravotní péči.

Peter Kamalingin, ředitel Oxfam v africkém regionu, uvedl, že lidé v subsaharské Africe, kde žije asi 14 procent světové populace, dostali jen 0,2 procenta ze zhruba 300 milionů dávek vakcín aplikovaných po celém světě. „Zajištění přístupu každého Afričana k bezpečné a účinné vakcíně proti covidu-19 je nejefektivnější cesta, jak zachránit životy, uchovat možnosti obživy, jak umožnit dětem školní docházku, snížit nezaměstnanost a otevřít naše ekonomiky,“ řekl Kamalingin na tiskové konferenci.

Evropská unie prodloužila do konce června možnost zakázat export vakcín

Státy jako USA nebo Británie argumentují, že ochrana duševního vlastnictví podporuje výzkum a inovace a že zrušení práv týkajících se duševního vlastnictví by nevedlo k náhlému zvýšení množství vakcín.

Podle afrického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (Africa CDC) se koronavirem na kontinentě zatím nakazilo okolo čtyř milionů lidí a přes 100.000 osob zemřelo. Přestože na Afriku připadají méně než čtyři procenta ze 118 milionů světových případů koronavirové infekce i 2,6 milionu úmrtí, odborníci tvrdí, že příčinou nízkých údajů může být nedostatečné množství provedených testů a absence důvěryhodných dat z mnoha afrických zemí a že skutečné počty mohou být vyšší.

Česko uprostřed studené války. Západ nechce pustit ruskou ani čínskou vakcínu na trh EU bez společných pravidel

Světová banka odhaduje, že kvůli pandemii se 40 milionů lidí v subsaharské Africe propadlo do extrémní chudoby. To znamená, že mají na živobytí méně než 1,9 dolaru na den. Charitativní organizace zdůraznily, že Afrika potřebuje spravedlivý přístup k vakcíně, aby se mohla vyhnout dalším uzávěrám, ztrátám pracovních míst a zavírání škol. „Bez vakcíny pandemie na kontinentu potrvá a Afrika bude v tomto stavu další čtyři roky nebo pět let,“ varovala představitelka Africké sítě pro rozvoj a komunikaci žen (FEMNET).

Západní státy vyzdvihují iniciativu COVAX Světové zdravotnické organizace zaměřenou na sdílení vakcín se zeměmi s nízkými příjmy. Díky tomuto programu zatím byly několika africkým zemí poskytnuty zhruba dva miliony dávek očkovací látky. Podle charitativních organizací ale COVAX zdaleka nenabízí dostatečné řešení.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.