Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Chemikálie jako hrozba účinnosti vakcíny proti covidu? Látky v teflonu a obalech potravin snižují imunitu

Očkování - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Očkování - ilustrační foto. | foto: ČTK

Londýn/Praha  Chemikálie obsažené třeba v potravinových obalech či v teflonu mohou podle nové americké studie snížit účinnost vakcíny proti covidu, oslabují totiž imunitu organismu. Snížení obranyschopnosti se již prokázalo u očkování proti tetanu a záškrtu. Závěry studie se nicméně budou ještě ověřovat.

Perfluorované látky (PFAS) jsou chemikálie, které se využívají v různých průmyslových odvětvích po celém světě včetně Česka. Vyskytují se například v obalech na potraviny, kdy koncentrace těchto látek činí 11,5 %. Jedná se o obaly, které výrobky chrání proti vlhkosti, tedy třeba obal na popcorn či na máslo. Chemikálie jsou obsaženy i v teflonu pro kuchyňské nádobí, v materiálu Gore-Tex odpuzující vodu u outdoorového vybavení nebo v lyžařských voscích. Informoval o tom deník The Guardian.

Vliv látek na účinnost vakcíny

Nyní vědci varují, že chemikálie mohou mít vliv na účinnost různých vakcín. Vyvstává tedy otázka, zda existuje riziko při podání dlouho očekávané vakcíny proti covidu. „V této fázi nevíme, zda to bude mít vliv na očkování proti koronaviru, ale je to riziko,“ přiznává profesor enviromentálního zdraví a vedoucí studie Philippe Grandjean z Harvardu.

Pří výzkumu bylo zjištěno, že se chemikálie podílely na snížení tvorby protilátek u dětí, které podstoupily očkování proti tetanu a záškrtu. Snížená obranyschopnost se projevila i při průzkumu mezi zdravotními pracovníky. 

„Lidé s vysokou expozicí chemikálií PFAS mají po čtyřech očkováních proti záškrtu a tetanu nechráněnou a velmi nízkou hladinu protilátek,“ upozornil profesor Philippe Grandjean. „Pokud je vakcína proti covidu podobná, pravděpodobně by mohly chemikálie znehodnocovat její účinek,“domnívá se.

Hrozba pro plíce

Mezitím studie ještě upozorňuje na Perfluorobutyrát (PFBA), který je jednou ze skupiny příbuzných chemických látek známých jako perfluorochemikálie (PFC). Ty se rovněž nacházejí třeba v čistících prostředcích, stejně jako látky PFAS. Chemikálie se hromadí v plicích, což může zvýšit závažnost u lidí infikovaných covidem. 

(Studie byla zveřejněná v předtisku, musí být ověřena ještě skupinou odborníků, kteří identifikují možné slabiny v metodě studie a v jejích závěrech. Před oficiálním zveřejněním v odborných publikacích jsou certifikovány jako „peer review“ pozn. red.) .

Kvůli těmto chemikáliím dochází i ke kontaminaci podzemních vod, zvláště u letišť či vojenských základen, kde při svých cvičeních používají hasicí přístroje, které tyto látky rovněž obsahují.  Již v minulosti bylo upozorněno na to, že tyto chemikálie mají nepříznivý účinek pro lidské zdraví. Existuje zvýšené riziko poškození jater, poruchy imunity, potíže s plodností nebo rakovina. Malé množství chemikálií se totiž vyskytují přímo v těle lidí i zvířat.

Natupující americký prezident Joe Biden slíbil, že proti těmto znečišťujícím látkám zakročí. Chce je evidovat jako nebezpečné. Odhaduje se, že více než 200 milionů Američanů konzumují výrobky s obsahem těchto chemikálií. Ty jsou označované jako „věčné chemikálie,“ protože se v přírodě těžko samy rozkládají. Navzdory tomu jen některé americké státy požadují výrobu bez obsahu těchto látek.

„Obávám se dopadů, které chemikálie mají na naši imunitu a na naše zdraví obecně,“ řekl David Andrews, vedoucí pracovník skupiny pro životní prostředí. „Toxické látky PFAS znamenají krizi pro oblast veřejného zdraví,“ dodává.

Synteticky vyráběná chemikálie, spadající rovněž pod perfluorované látky- perfluorooktansulfonát (PFOS) a kyselina perfluoroktanová (PFOA) se dostaly na seznam zakázaných látek pro výrobu široké škály produktů (Stockholmská úmluva a Směrnice EU). Náhrady za ně jsou opět perfluorované látky, u nichž není dostatečně prozkoumán vliv na lidské zdraví. Do roku 2011 bylo využití nejznámější látky PFOS běžné a naprosto v souladu s legislativou.

,

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Vítek Starý, zpěvák Mandrage - 2. února 2018 zahájila kapela v pražském Foru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...