Úterý 12. prosince 2023, svátek má Simona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Uřady v Chile zabavily více než tři tuny kokainu a marihuany. Na obalu drog byl obraz Escobara

Svět

  9:31
Santiago de Chile - Chilské úřady zabavily více než tři tuny kokainu a marihuany zabalené do bílého papíru s obrazem zesnulého kolumbijského drogového krále Pabla Escobara.

Pašování drog - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Co s ‚kokainovými hrochy‘ Pablo Escobara? Někteří zoologové je chtějí utratit, jiní věří kastraci

Podobné balíčky již letos zabavila policie na pobřeží Hondurasu, v Chile se objevily poprvé. Spolu se zásilkou, která je na Chile neobvykle veliká, bylo také zabaveno 14 aut, různé zbraně, zahraniční měny a několik mobilních telefonů a zatčeno šest osob, uvedla agentura Reuters.

„Zločinecké organizace vždy označí (svůj produkt), něčím výrazným, kvůli sledovatelnosti, aby se zajistilo, že velké zásilky dorazí na místo určení,“ řekl policejní ředitel Héctor Espinosa.

Drogy byly zabaveny na severu, blízko přístavního města Arica, v odlehlé horské oblasti. Ta se stále více stává centrálním místem pro pašeráky zboží i lidí. Podle policie pocházelo zboží z Bolívie.

Pablo Escobar
Pablo Escobar

Chile stojí převážně mimo tradiční trasy obchodníků s drogami v regionu. V poslední době se však objevilo několik významných trestných činů spojených s drogami v hlavním městě a některých dalších oblastech, což uvedlo orgány jihoamerické země do pohotovosti.

Synovec Escobara nalezl část pohádkového majetku. Miliony dolarů i zlaté pero ukryl narkobaron do zdi

Pablo Escobar patřil hlavně v 80. letech minulého století k největším obchodníkům s kokainem a s kolumbijskými úřady vedl faktickou válku. Obávaný vůdce drogového Medellínského kartelu a ve své době nejhledanější zločinec Escobar v červenci 1992 uprchl po roce internace z vězení. V prosinci 1993 byl ve svých 44 letech zabit bezpečnostními silami, když chtěl uniknout z policejního obklíčení.

Autor: