Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Partneři chtěli žít svobodně v mezinárodních vodách. Hrozí jim za to trest smrti

Svět

  5:00
Bangkok (Thajsko) - Doživotí nebo i trest smrti. I to hrozí Chadu Elwartowskému a jeho partnerce, kteří se rozhodli bydlet v malém domku poháněném energií vytvořenou mořskými vlnami uprostřed mezinárodních vod asi 20 kilometrů od thajského pobřeží. Podle místních úřadů ale tento způsob bydlení ohrožuje suverenitu Thajského království.

První obydlí na moři, takzvaný „seastead“ obývali Američan Chad Elwartowski s thajskou přítelkyní Nadia Supranee Thepdetovou. Hrozí jim za to trest smrti. foto: Youtube - seasteading

Dle námořnictva může pár navíc způsobem bydlením k podobnému životu inspirovat další lidi. Proto Američan Chad Elwartowský, kterého doprovází přítelkyně Nadia Supranee Thepdetová, přišel o víza a nesmí pobývat na thajském území. Sám však tvrdí, že se dům na moři nachází mimo národní vody, takže ho příslušníci zákona nemohou zatknout. Navzdory svým slovům bydlení opustil a spolu s partnerkou pro jistotu zmizel zatím neznámo kam, uvedlo CNN.

Tamní námořnictvo s Elwartovským nesouhlasí - zatčen být prý může. Páru hrozí v krajním případě až trest smrti.

Elwartowský na facebook minulý týden napsal, že on i Thepdetová jsou v pořádku, ale že si není jistý, jestli jejich dům na moři nebyl zničen. „Na tom mi ale až tak nezáleží. Jde mi hlavně o Nadiu, která má v Thajsku rodinu. Její syn má o ni strach.“

Muž, který se živí obchodem s virtuální měnou bitcoin, v předchozím příspěvku uvedl, že obydlí považoval za svůj domov. Sám ho sice nenavrhl, ale spolupracoval s firmou, která design vytvořila. „Jediné, o co nám teď s Nadiou jde, je přežít. Pokud se nám to podaří, bude všechno v pohodě. Jen chceme žít,“ dodal.

Thajské úřady jako soudce, porota i kat

Firma Ocean Builders, která pro dvojici pilotní domek postavila, tvrdí, že Elwartowski se svou přítelkyní byli prvními dobrovolníky v projektu, který měl nakonec čítat dvacet podobných staveb. Thajské úřady označila společnost za „soudce, porotu i kata“ prvního pokusu o takový druh bydlení. Doufá však, že se konflikt podaří vyřešit diplomaticky.

Za selfie s přistávajícím letadlem může na thajském ostrově hrozit i trest smrti

Elwartowski se často objevoval ve veřejně přístupných videích, v nichž právě bydlení v mezinárodních mořích mimo území jakéhokoliv státu propagoval. Hnutí fanoušků takzvaných „seasteadů“ funguje již více než deset let. S nápadem jako jeden z prvních přišel miliardář Peter Thiel. Zastánci jeho myšlenky tvrdí, že města složená z těchto obydlí by mohla pomoci zachránit planetu před hladem a nemocemi.

The Seasteading Institute, společnost, za níž právě Thiel stojí, momentálně vyjednává s vládou Francouzské Polynésie o stavbě semiautonomního města v jejích vodách.

Thajské námořnictvo trvá na tom, že stavbou podobných domků a snahou prodat další, které by se měly v budoucnu vystavět, je ohrožena suverenita země. „Tvrzení, že obydlí nejsou pod kontrolou žádného státu, je nepravdivé. Mohlo by lidi zmást a tím ohrozit národní bezpečnost,“ uvedl plukovník Kataporn Kumthieng, vedoucí migračního úřadu ostrova Phuket, u níž se obydlí páru nacházelo.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!