23. února 2018 8:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nechal vyvraždit svou rodinu.Texas změnil rozsudek vraha hodinu před popravou na žádost otce

Thomas Whitaker. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Thomas Whitaker. | foto: Texas Department of Justice

WASHINGTON Hned tři popravy měla trojice různých amerických států v plánu na čtvrtek. Zatímco úřady na Floridě ukončily život muže usvědčeného ze znásilnění a vraždy studentky, texaský guvernér hodinu před popravou změnil rozsudek u vraha na žádost jeho otce, který se málem stal jednou z jeho obětí. V Alabamě odložili popravu odsouzence, podle jehož stížnosti jeho zdravotní stav neumožňoval aplikaci injekce s jedem.

Texaský guvernér Greg Abbott sáhl ke zřídka vídanému kroku a vyhověl žádosti od příbuzných osmatřicetiletého Thomase Whitakera, který v roce 2003 osnoval plán na vyvraždění své rodiny. Zemřela jeho matka Tricia a bratr Kevin, zatímco jeho otec Kent postřelený do hrudníku přežil. Před popravou napsal Abbottovi dopis, v němž prosil o snížení trestu s odůvodněním, že poprava jeho žal ještě zhorší. Guvernér žádosti vyhověl a snížil Whitakerovi trest na doživotí bez možnosti propuštění.

Thomase Whitaker v roce 2003 osnoval plán na vyvraždění své rodiny.

Thomase Whitaker v roce 2003 osnoval plán na vyvraždění své rodiny.

Neobvyklá scéna se odehrála při popravě na Floridě, kde smrtící injekce ukončila život sedmačtyřicetiletého Erica Branche. Ve chvíli, kdy mu pracovníci věznice vpravovali jed do žil, třikrát vykřikl: „Vrazi!“ Podle jednoho z přítomních činovníků nezapříčinilo jeho neobvyklou reakci působení smrtících látek a při popravě netrpěl.

Branch byl usvědčen ze znásilnění a vraždy jednadvacetileté dívky, k níž došlo v roce 1993.

Třetí odsouzenec se odvolal proti popravě ve státě Alabama. Obhajoba jednašedesátiletého Doylea Lee Hamma argumentovala tím, že stav jeho žil kvůli rakovině, žloutence a užívání drog neumožňuje aplikaci smrticí injekce. Místní úřady rozhodly, že mu popravčí na základě lékařského posudku látku aplikuje do žíly na noze, která je dostatečně dlouhá, aby pojala obsah injekce.

Nejvyšší soud nejprve těsně před začátkem popravu pozastavil, poté však rozhodl, že takovéto řešení situace je právně přípustné. Místní úřady však komplikovanou popravu nestihly připravit před koncem dne, na nějž byla stanovena, a rozhodly o jejím odložení.

Hamm byl odsouzen za loupežné přepadení a vraždu zaměstnance motelu, kterou spolu s komplici spáchal v roce 1987.

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz