8. března 2018 13:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Soud v Texasu trestal souzeného během procesu elektrošoky. Verdikt zpětně zrušil

Soudcovské kladívko (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soudcovské kladívko (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

WASHINGTON Odvolací soud ve Spojených státech zrušil kvůli brutalitě během procesu verdikt nad mužem, kterého soud v Texasu poslal za zneužívání 15leté dívky na 60 let do vězení. Soudce totiž třikrát nařídil potrestat souzeného elektrošoky, čímž podle odvolacího soudu porušil jeho ústavní práva.

Případ, o kterém nyní odvolací soud rozhodoval, se stal v roce 2014. Soudce George Gallagher tehdy vyzval obžalovaného Terryho Morrise, aby řekl, zda se cítí vinný, nebo nevinen. Morris na to odvětil, že má právo se bránit a že na něj podal trestní oznámení, takže by se měl posuzování jeho případu vzdát. Gallagher mu odpověděl, že se musí soudu podrobit a odpovědět, jinak ho nechá potrestat elektrošokem.

Protože Morris trval na tom, že soudce se musí případu vzdát, nechal Gallagher soudního zřízence trest vykonat. Následně soudce nařídil elektrošoky ještě dvakrát.

Morris měl na noze během procesu bezpečnostní náramek, který je možné legálně použít v případě, že se souzený pokusí utéct, případně někoho u soudu napadnout. Paralyzující náramek v Morrisově případě vydával napětí 50 tisíc voltů.

Morris ve svém odvolání uvedl, že měl strach se k soudu vrátit, aby nedostal další elektrošoky. Odvolací soud se Morrise zastal a nařídil nový proces, neboť při původním řízení byla porušena jeho ústavní práva.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.