Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čína sníží hranici trestní odpovědnosti za nejhorší zločiny. Do vězení budou moct jít i dvanáctileté děti

Svět

  12:36aktualizováno  15:00
PEKING - Čínští zákonodárci rozhodli snížit hranici trestní odpovědnosti z dosavadních 14 na 12 let. Ke změně dochází v rámci nového balíčku upravujícího trestní právo, do kterého patří také tvrdší tresty za podvody na akciovém trhu nebo za porušování vlastnických práv. Dvanáctileté děti budou trestně odpovědné například za vraždu nebo těžké ublížení na zdraví.

Trestní odpovědnost za některé činy ponesou čínské děti už od 12 let (ilustrační foto). foto: Reuters

Čína snížila hranici trestní odpovědnosti v reakci na výrazné zvýšení poměru trestných činů spáchaných mladistvími v mnohem nižším věku, než býval průměr, uvádí server South China Morning Post (SCMP). Podle znění dodatku k trestnímu zákoníku, který schválilo v sobotu Všečínské shromáždění lidových zástupců (NPC), děti mezi 12 a 14 lety ponesou trestní odpovědnost, pokud se dopustí úmyslné vraždy, těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti nebo těžkého ublížení na zdraví za použití zvláště krutých prostředků.

Čína během epidemie využívala důmyslnou cenzuru, ukazují dokumenty. Do boje povolala i statisícovou kyberarmádu

Dodatek vejde v platnost 1. března 2020 a rozhodovat o tom, zda nějaký případ odpovídá jeho znění, bude Nejvyšší lidový soud. 

„Je to pouze malé doplnění, které bylo pečlivě promyšleno. Platí na něj přísné podmínky a nebude zneužíváno,“ ujišťuje Aili Wang, expert na trestní právo. „Dodatek stojí na principu snahy o nápravu mladistvých a v patrnost bere také city pozůstalých a veřejnosti, která nyní často nebyla svědkem spravedlnosti,“ dodal Aili.

Čínský prezident Si Ťin-pching na zahájení Všečínského shromáždění lidových...
Čínská ozbrojená policie na náměstí Nebeskéko klidu prochází pod rudými...

Podle čínských státních médií osoby pod 14 let tvořily zhruba pětinu všech pachatelů zločinů, za nimiž stáli mladiství. Oproti roku 2017 je to nárůst o zhruba 8 procent.

SCMP upozorňuje, že některé tresty pro takto mladé děti v minulosti vyvolaly řadu kontroverzí. Například jeden třináctiletý chlapec byl shledán vinným za vraždu desetileté holčičky vloni v říjnu. Od soudu dostal pouze tři roky v nápravném zařízení. Třeba v Česku trestní odpovědnost nese člověk starší patnácti let.

Podle londýnské agentury Child Rights International Network (Mezinárodní dětská práva) je median hranice trestní odpovědnosti ve světě 14 letech. Například 33 států USA z 50 přitom vůbec nemá stanovenou spodní hranici trestní odpovědnosti. Když rozhodují o vině či nevině mladistvého, provádějí ale test na „trestní způsobilost“ (sledující např. dostatečnou mravní a rozumovou způsobilost). 

Snížení hranice trestní odpovědnosti je součástí balíčku, který přináší výrazné zpřísnění některých částí trestního zákoníku v Číně. Například se zvýšila maximální doba pobytu ve vězení za podvody s autorskými právy a ochrannými značkami ze sedmi na deset let. Zvýšily se také maximální možné tresty, například za úniky informací či podvody s obchodními pobídkami.

Autoři:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat