Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Svět

Čínské robotické vozítko Ču-žung zahájilo svou misi, týden po přistání poprvé vyjelo na povrch Marsu

Čínské vozítko Ču-žung zahájilo svou misi na Rudé planetě. foto: Reuters

Peking - Čínské robotické vozítko Ču-žung v sobotu úspěšně opustilo přistávací modul a poprvé vyjelo na povrch Marsu. Informovala o tom agentura Reuters. Modul na povrchu rudé planety přistál přesně před týdnem, rover pak prováděl přípravy na to, aby mohl po přistavené rampě sjet a zahájit svou misi.
  8:49aktualizováno  8:58

Na Marsu přistál druhý stát světa. Čínský modul umí nahlédnout až 100 metrů pod povrch planety

Čína se stala teprve druhou zemí po Spojených státech, které se podařilo na povrch Marsu dopravit aparát, který by následně v pořádku fungoval. Podle Reuters je to zároveň poprvé, co některá země během první mise k Marsu dokázala na jeho oběžnou dráhu umístit družici a zároveň úspěšně přistát na povrchu s výzkumným vozítkem.

Záběry robotického vozítka Ču-žung z povrchu Marsu přenášela čínská státní...
Čínské vozítko Ču-žung na povrchu Marsu.

Čínská marsovská mise Tchien-wen začala loni v červenci startem z čínského kosmického střediska Wen-čchang na ostrově Chaj-nan. Po necelých sedm měsíců trvajícím letu sonda - tvořená družicí, přistávacím modulem a robotickým vozítkem - v únoru úspěšně dosáhla stanovené oběžné dráhy kolem Marsu.

Družice zůstane na orbitě a bude planetu zkoumat shora mimo jiné pomocí kamer s vysokým rozlišením, spektrometru, magnetometru a speciálního radaru určeného k mapování ledu. Bude také zajišťovat komunikaci s roverem, mezi jehož vybavením jsou kromě kamer přístroje pro geologický průzkum a pro zkoumání klimatu a také silný radar, který bude pátrat po možných kapsách vody pod povrchem. Na Zemi se v takových kapsách nachází mikrobiální život.

Vozítko Ču-žung váží 240 kilogramů. Na délku má tři, na šířku 2,6 a na výšku 1,85 metru. Po povrchu Marsu se může pohybovat na šesti kolech rychlostí 200 metrů za hodinu, napsala agentura DPA.

Čínský rover funguje v oblasti Utopia Planitia, tedy na planině na severní polokouli, která je podle dosavadních průzkumů zřejmě pokrytá lávou a možná i permafrostem. V této oblasti v roce 1976 přistála americká sonda Viking 2. Na Marsu nyní fungují i tři americké mise - modul InSight a rovery Curiosity a nejnovější Perseverance, který přistál letos v únoru.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!