1. února 2019 8:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Další zkažené maso z Polska. Francouzské restaurace vařily z podezřelého hovězího

Hovězí maso plemene skotu Marchigiana zraje minimálně 20 dní | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hovězí maso plemene skotu Marchigiana zraje minimálně 20 dní | foto: Lidové noviny

Paříž V devíti francouzských podnicích se našlo 800 kilogramů zkaženého masa původem z Polska. Oznámil to dnes francouzský ministr zemědělství Didier Guillaume. Hlavní polský veterinář ve čtvrtek přiznal, že Polsko vyvezlo do deseti zemí Evropské unie 2,7 tuny podezřelého hovězího. Česká republika mezi těmito zeměmi není.

Francouzský ministr sdělil, že hygienická služba jeho úřadu objevila 795 kilogramů zkaženého masa z Polska v devíti zemědělských a potravinářských provozech. Z toho 150 kilogramů už bylo staženo z podniků, které byly podle ministra „podvedeny“.

Portugalské ministerstvo ve čtvrtek oznámilo, že zabavilo 99 kilogramů podezřelého hovězího z Polska a nařídilo ho zničit. Podle sdělení resortu bylo určeno pro jeden obchodní řetězec. Portugalské úřady pátrají, zda je v zemi ještě další maso a zesílily kontroly na jatkách, protože by na nich mohlo být skladováno.

Do Polska se chystá inspekce

Polský ministr zemědělství Krzysztof Ardanowski porážku nemocných krav a obchodování s jejich masem považuje za „nahodilý incident“, který kazí pověst polských potravin. Hlavní polský veterinář řekl, že maso skončilo ve Francii a také v Rumunsku, Švédsku, Maďarsku, Estonsku, Finsku, Španělsku, Litvě, Portugalsku a na Slovensku.

Eurokomisař pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis ve čtvrtek oznámil, že v pondělí do Polska odcestují inspektoři Evropské unie. Podle Polského rozhlasu budou několik dní přímo na místě vyšetřovat okolnosti porážení nemocných krav a následného prodeje jejich masa.

Konzumace takového hovězího může lidem způsobit vážné zdravotní problémy. Jde o otravy z jídla se závažným průběhem, zánět mozkových blan, zánět kostí a kloubů nebo o těžkou formu sepse.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz