Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Deset měsíců po tragédii v Janově začaly práce na novém mostu. Měl by se podobat lodi

Svět

  22:30
Janov - Po více než deseti měsících od zřícení části Morandiho mostu začaly v italském Janově betonářské práce na základech prvního pilíře nového mostu. Informoval o tom místní tisk. Dálniční most se částečně zřítil loni 14. srpna, o život tehdy přišlo 43 lidí. Dosud se odstraňovaly zbytky konstrukce z 60. let. Na páteční ráno (09:00 SELČ) je naplánován odstřel dvou pilířů starého mostu.

Nad záchranáři stále běží motor zeleného nákladního auta, které zastavilo jen několik metrů od propasti a stalo se ikonou janovského neštěstí. foto: Reuters

„Veškerá práce, která byla byla vykonána v uplynulých měsících, se dnes konečně zhmotňuje,“ řekl v úterý při symbolickém aktu guvernér regionu Ligurie Giovanni Toti.

Zřícený Morandiho most v severoitalském Janově.
Policisté a hasiči u části zříceného mostu v Janově.

Budování nového mostu vede místní rodák, architekt Renzo Piano, který se těší mezinárodnímu renomé. Podle listu La Stampa by se nový most měl podobat lodi. Konstrukce z oceli má být v noci osvícena pomocí elektřiny ze solárních panelů. Piano pro své rodné město silniční stavbu navrhl zdarma.

Provozovatelé janovského mostu jsou vyšetřováni za zabití. V sutinách zemřelo 43 lidí

Změnit se má také prostor pod mostem. Plánuje se vznik zcela nové čtvrti. Srpnový pád konstrukce poničil i některé stávající budovy, do kterých se již jejich obyvatelé nemohli vrátit. Bez stálé střechy nad hlavou jich zůstalo zhruba 600.

Státní zastupitelství v souvislosti s neštěstím vyšetřuje 20 lidí a někdejšího provozovatele mostu, společnost Autostrade per l’Italia.

Ministr dopravy Danilo Toninelli v úterý řekl, že nový most bude slavnostně otevřen na jaře 2020.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat