25. června 2019 22:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Deset měsíců po tragédii v Janově začaly práce na novém mostu. Měl by se podobat lodi

Nad záchranáři stále běží motor zeleného nákladního auta, které zastavilo jen... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nad záchranáři stále běží motor zeleného nákladního auta, které zastavilo jen... | foto: Reuters

Janov Po více než deseti měsících od zřícení části Morandiho mostu začaly v italském Janově betonářské práce na základech prvního pilíře nového mostu. Informoval o tom místní tisk. Dálniční most se částečně zřítil loni 14. srpna, o život tehdy přišlo 43 lidí. Dosud se odstraňovaly zbytky konstrukce z 60. let. Na páteční ráno (09:00 SELČ) je naplánován odstřel dvou pilířů starého mostu.

„Veškerá práce, která byla byla vykonána v uplynulých měsících, se dnes konečně zhmotňuje,“ řekl v úterý při symbolickém aktu guvernér regionu Ligurie Giovanni Toti.

Zřícený Morandiho most v severoitalském Janově.
Policisté a hasiči u části zříceného mostu v Janově.

Budování nového mostu vede místní rodák, architekt Renzo Piano, který se těší mezinárodnímu renomé. Podle listu La Stampa by se nový most měl podobat lodi. Konstrukce z oceli má být v noci osvícena pomocí elektřiny ze solárních panelů. Piano pro své rodné město silniční stavbu navrhl zdarma.

Změnit se má také prostor pod mostem. Plánuje se vznik zcela nové čtvrti. Srpnový pád konstrukce poničil i některé stávající budovy, do kterých se již jejich obyvatelé nemohli vrátit. Bez stálé střechy nad hlavou jich zůstalo zhruba 600.

Státní zastupitelství v souvislosti s neštěstím vyšetřuje 20 lidí a někdejšího provozovatele mostu, společnost Autostrade per l’Italia.

Ministr dopravy Danilo Toninelli v úterý řekl, že nový most bude slavnostně otevřen na jaře 2020.

ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?