Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Diamantová horečka na jihu Afriky byla planým poplachem. Nalezené kameny jsou běžným minerálem

Jakmile se rozkřikla zpráva o nálezu kamene, vyrazily do vesnice spousty lidí. Všichni okamžitě začali kopat a hledat další poklady. foto: Reuters

Když před několika dny objevil pastevec dobytka v jihoafrické provincii KwaZulu-Natal lesklé kameny neurčitého původu, tisíce lidí přispěchalo do regionu s vidinou rychlého zbohatnutí. Tu však vystřídalo zklamání, když jihoafrická vláda uvedla, že kameny nalezené ve vesnici nejsou diamanty, jak se nálezci domnívali, ale pouze krystaly křemenu.
  14:13

„V životě jsem diamant neviděl. Tady jsem se ho poprvé dotkl,“ uvedl pro Reuters nálezce Skhumbuzo Mbhele, který vyrazil za diamantovým honem na jih Afriky poté, co jeden z místních obyvatel našel v zemi kameny, jež označil za diamanty.  A přestože studie uvádí, že se nejedná o zónu, kde se drahé kameny běžně vyskytují, nebyl jediným, koho vidina zbohatnutí přilákala. Davy lidí bez ohledu na pohlaví či věk strávily dny kopáním v zemi a hledáním diamantů, které po nalezení začali okamžitě prodávat.

Vesničan našel v blízkosti jihoafrické vesnice KwaHlathi neidentifikovatelný...
Pole, na kterém se snaží stovky obyvatel Jihoafrické republiky najít diamanty.

Jaké zklamání se proto muselo dostavit, když místní vláda po testech uvedla, že se nejedná diamanty ani jiné drahé kameny, nýbrž krystaly křemene, což je po živci nejhojněji zastoupený minerál v zemské kůře. „Testy s přesvědčivostí odhalily, že kameny objevené v této oblasti nejsou diamanty,“ uvádí vláda podle serveru BBC v prohlášení s tím, že se jedná pouze o krystaly křemenu, jejichž cena je vzhledem k povaze kamene nesrovnatelně nižší. 

Diamantová horečka nastala v jednom z nejchudších regionů Jižní Afriky, který trpí vysokou nezaměstnaností a dalšími ekonomickými problémy. A ty navíc v pandemii stále rostly. V návaznosti na závěry studie vláda požádala, aby lidé přestali kopat, jelikož nelegální těžební praktiky mají negativní dopad na životní prostředí.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!