25. srpna 2015 11:22, aktualizováno  11:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Do Maďarska přešel rekordní počet migrantů, Bulharsko vysílá obrněné vozy

Uprchlíci ze Sýrie odpočívají po překročení srbsko-maďarské hranice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uprchlíci ze Sýrie odpočívají po překročení srbsko-maďarské hranice. | foto: Reuters

BUDAPEŠŤ/BĚLEHRAD Rekordní počet 2093 migrantů překročil během pondělka srbsko-maďarské hranice. Oznámila to v úterý maďarská policie s tím, že šlo o největší počet uprchlíků zaznamenaných během jediného dne. Rekord padl krátce před postavením plotu na hranicích se Srbskem, který hodlají maďarské úřady dokončit do konce srpna, aby zabránily přílivu migrantů.

Maďarská vláda hodlá také usilovat o větší příspěvek z pokladny Evropské unie ke zvládnutí nejhorší uprchlické krize od druhé světové války. „EU rozděluje peníze na ochranu hranic ponižujícím způsobem,“ řekl šéf úřadu vlády premiéra Viktora Orbána János Lázár listu Magyar Hírlap.

ZPRAVODAJKA LN NA HRANICÍCH

Prostříhaný plot

Maďarsko začalo se stavbou čtyři metry vysokého a 175 kilometrů dlouhého hraničního plotu v červenci. Podle vlády v Budapešti má být překážkou nelegální imigrace. Nyní už je plot téměř hotov, k srbsko-maďarským hranicím ale dál denně proudí stovky až tisíce běženců, kteří se na cestě z Řecka snaží dostat před Balkán do západní Evropy. Migranti se podle médií stále častěji dostávají do Maďarska tak, že se novým plotem prostříhají.

V těchto dnech se čeká silnější nápor běženců kvůli několikadennímu zablokování hranic mezi Makedonií a Řeckem. Po jejich uvolnění se takzvanou balkánskou cestou začala přesouvat mnohem větší masa lidí.

Do Maďarska už letos dorazilo asi 130 000 migrantů, což je už teď zhruba třikrát více než v roce 2014. Většina požádá o azyl, ale pak rychle odchází do bohatších zemí Evropské unie, jako je Německo nebo Švédsko.

Prevence? Obrněnci

Bulharské ministerstvo obrany v úterý oznámilo, že poslalo na hranice s Makedonií obrněné vozy, aby pomohly pohraniční stráži zvládnout případný příliv uprchlíků. „Momentálně jde o preventivní posílení ostrahy hranic,“ vysvětlil Nikolaj Karaivanov z ministerstva v rozhlase. Zatím jde o 25 vojáků s obrněnci pro čtyři přechody, ale „jejich počet se v případě zhoršení situace může zvýšit“, dodal.

Na cestě do Schengenu. Uprchlíci ze Sýrie odpočívají u maďarsko-srbských hranic...
Uprchlíci jsou na cestě často mnoho měsíců a stávají se během ní snadnou...

Sofia odhaduje riziko přílivu uprchlíků jako relativně nízké, protože Bulharsko dodržuje procedury ohledně utečenců, na rozdíl od Řecka, Makedonie a Srbska, uvedla v úterý v televizi ministryně vnitra Rumjana Bačvarovová.

ROZHOVORY K TÉMATU

Od začátku roku bylo v Bulharsku zadrženo 15.000 migrantů, zejména Syřanů, kteří se do země dostali z Turecka. Zadržení migranti jsou umisťováni na několik měsíců do utečeneckých táborů, než získají postavení, které jim v nejlepším případě umožní cestovat po Evropské unii, aniž by se zde směli usadit.

Bulharsko už ohradilo třicetikilometrový úsek hranic s Tureckem a zvažuje prodloužení. Hranici střeží také tisícovka policistů.

ČTK