Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Duka by neměl volit papeže, nezastal se obětí zneužívání, tvrdí americká organizace

USA

  15:31aktualizováno  18:07
WASHINGTON - Americká organizace obětí kněžské pedofilie kritizuje 12 členů konkláve včetně českého kardinála Dominika Duky kvůli údajnému krytí zneužívání. Podle jejího názoru nereagovali odpovídajícím způsobem na obvinění kněží ze zneužívání. Proto by se konkláve neměli účastnit, vyzvala organizace.

Pražský arcibiskup Dominik Duka vystoupil 18. prosince odpoledne před sídlem svého úřadu v Praze na Hradčanech s reakcí na úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla. foto: ČTK

Americká organizace obětí sexuálního násilí a zneužívání kněžími SNAP (Survivors' Network of those Abused by Priests) ve středu zveřejnila seznam s názvem "Tucet zvrhlíků", kde uvádí jména dvanácti kardinálů, kteří společně s dalšími v následujících dnech vyberou nástupce papeže Benedikta XVI. 

"Vyzýváme katolické preláty, aby přestali předstírat, že sexuální skandály už jsou za námi. To nejhorší nás zcela určitě teprve čeká," stojí v oficiálním prohlášení SNAPu

Český kardinál se podle organizace dostatečně nezastal obětí pedofilních kněží. "Svým tvrzením, že zprávy o obtěžování dětí v irských školách jsou pokusem vytlačit církev z její pozice při výchově a vzdělávání dětí, chtěl Duka ututlat případy kněžské pedofilie v Irsku. Není jasné, proč má pocit, že vládne odbornými znalostmi v oblasti sexuálního zneužívání duchovenstvem, ani proč chce případy, které se odehrály v Irsku, zakrýt. Také tvrdí, že jen deset procent obvinění proti kněžím je prokázaných, což je velmi bolestné prohlášení pro všechny, kteří si tím prošli," sdělil serveru Lidovky.cz Zach Hiner ze sídla organizace SNAP v Chicagu.   

Duka řešil kauzy striktně
Pražské arcibiskupství se ke kritice českého kardinála staví odmítavě. "Já jsem s panem Dukou pracoval. Můžu vás ujistit, že o některých kauzách vím a pan Duka je řešil tak striktně, až to některé lidi v církvi udivilo. To, co se píše, je úplná hloupost," řekl serveru Lidovky.cz ceremoniář Vojtěch Mátl.

Podle mluvčího arcibiskupství Aleše Pištory je kritika neopodstatněná. "Přichází v okamžiku, kdy je ze strany médií o kardinálské kolegium veliký zájem kvůli připravované volbě papeže a kardinálové, kteří nejsou doma a jsou vázáni mlčenlivostí, se jen těžko mohou bránit. Kardinál Duka si mohl takovéto obvinění vysloužit tím, že upozorňoval (i při své cestě do USA) na skutečnost, že v případě zneužívání jde o problém celé naší společnosti, jejíž je církev součástí. Jde o problém rozpadlých rodin a uvolnění morálky obecně. Je třeba si také uvědomit, že v době, kdy ke zneužívání ve světě docházelo především, u nás komunistický režim neumožňoval, aby církev zakládala církevní školy. Paradoxně díky komunismu se tedy církvi u nás tento problém v podstatě vyhnul," uvedl Pištora.

Seznam kardinálů

Kromě Dominika Duky jsou mezi obviněnými jsou tři Američané newyorský kardinál Tymothy Dolan, bostonský kardinál Sean O'Malley, washingtonský kardinál Donald Wuerl. Dalším z obviněných je  Andres Rodriguez Maradiaga z Hondurasu, Norberto Rivera z Mexika, Marc Ouellet z Kanady, Peter Turkson z Ghany, George Pell z Austrálie, Tarcisio Bertone a Angelo Scola z Itálie, Leonardo Sandri z Argentiny.

Mluvčí Vatikánu Federico Lombardi uvedl, že rozhodnutí o tom, kdo se účastní konkláve není na SNAPu. "Sdružení známe delší dobu. Není jeho úkolem určovat, kteří kardinálové se smí účastnit konkláve. Kardinálové sami musí rozhodnout, kdo se účastnit smí, a kdo ne," prohlásil vatikánský mluvčí. Kvůli podezření ze sexuálního obtěžování se minulý týden účasti v konkláve vzdal britský kardinál Keith O'Brien.

Organizace SNAP vznikla v roce 1989 ve Spojených státech s cílem propojit oběti sexuálního zneužívání v církevních institucích. Organizace čítající přes čtyři tisíce členů má několik křesťanských odnoží po celém světe.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...