4. července 2019 11:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Erdogan chce být prostředníkem v jednání mezi USA a Íránem, cílem je utlumit napětí okolo jádra

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. | foto: Reuters

Ankara/Teherán Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan je připraven sehrát roli prostředníka mezi Spojenými státy a Íránem s cílem uvolnit napětí kolem íránského jaderného programu. Informoval o tom ve čtvrtek provládní turecký list Sabah.

Vztahy mezi Teheránem a Washingtonem jsou na bodu mrazu kvůli odstoupení USA od mezinárodní jaderné dohody z roku 2015 a postupném upouštění Íránu od některých závazků stanovaných v dohodě i kvůli bezpečnostním incidentům z poslední doby.

Erdogan podle ve čtvrtek zveřejněných informací o tématu případného zprostředkování hovořil s japonským premiérem Šinzó Abem na okraj summitu velkých světových ekonomik G20 minulý týden v japonské Ósace.

Podle Erdogana, který hovořil s tureckými novináři během návštěvy Číny, se Abe zeptal, jestli by Turecko a Japonsko mohly v této záležitosti spolupracovat. Erdogan odpověděl, že by byl ochoten se setkat s íránskými vůdci.

Írán se letos rozhodl začít vypovídat jadernou dohodu, protože od ní loni odstoupily Spojené státy. Ty obnovily protiíránské sankce, které poškozují íránskou ekonomiku.

V červnu Spojené státy málem bombardovaly Írán v odvetě za sestřelení amerického bezpilotního letadla. Prezident Donald Trump ale už zahájenou operaci na poslední chvíli zastavil s vysvětlením, že by při ní zahynulo příliš mnoho lidí. Ve středu Írán varoval, že od neděle začne zvyšovat obohacování uranu nad limit povolený dohodou se světovými mocnostmi. Zároveň Trump naznačil, že je otevřený rozhovorům s Teheránem.

Íránský ministr pro zpravodajskou činnost a státní bezpečnost Mahmúd Alaví ve čtvrtek podle íránské agentury IRNA prohlásil, že Teherán a Washington by mohly vést rozhovory pouze v případě, že Spojené státy ukončí sankce.

„Rozhovory s Amerikou mohou být přehodnoceny pouze v případě, že Trump zruší sankce a naši nejvyšší vůdci dají svolení ke konání takových rozhovorů,“ řekl Alaví.

„Američané se děsí íránské vojenské síly, to je důvod jejich rozhodnutí zrušit rozhodnutí o útoku na Írán,“ vrátil se Alaví k nedávným událostem.

ČTK