Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Erdogan pouštěl voličům video z útoku na mešity. Australany varoval, že se mohou vrátit z Turecka v rakvích

Svět

  8:18aktualizováno  8:40
Sydney - Australský premiér Scott Morrison ve středu odsoudil jako „nerozvážné, hanebné a hluboce urážlivé“ výroky tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a pohrozil Turecku dalšími, zatím blíže neupřesněnými kroky. Uvedla to agentura AFP a australská televize ABC.

Turecký prezident Erdogan. foto: Reuters

Erdogan podle ABC označil masakr v mešitách v novozélandském městě Christchurch, spáchaný australským extrémistou, za součást spiknutí proti islámu a Turecku. Erdogan také varoval Australany a Novozélanďany, že se z Turecka mohou do vlasti vrátit v rakvích jako jejich předci, bojující za první světové války na tureckém poloostrově Gallipoli.

Erdogan podle ABC označil masakr v mešitách v novozélandském městě...
„Shledávám tyto komentáře naprosto šokujícími,“ řekl premiér Morrison televizi...

Začaly pohřby obětí střelby v Christchurch, policie stále neidentifikovala všechny oběti

„Shledávám tyto komentáře naprosto šokujícími,“ řekl premiér Morrison televizi ABC ještě před schůzkou s tureckým velvyslancem, kterého si kvůli Erdoganovým výrokům povolal. Velvyslancovo vysvětlení jej neuspokojilo. „Nepřijímám omluvy, nabídnuté za tyto výroky,“ řekl.

Chce, aby zmíněné výroky byly odvolány a státní televize v Turecku přestala zkreslovat australskou politiku.

Zabili by mě tam, Erdoganovi agenti by se o to postarali, bojí se turecká hvězda Londýna

„Počkám na reakci turecké vlády, než rozhodneme o dalších opatřeních, ale mohu ujistit, že všechny možnosti jsou na stole,“ prohlásil Morrison. O reakci jednal s vůdcem opozice a je také ve spojení s vládou Nového Zélandu.

Vybídl také Australany k opatrnosti při cestách do Turecka. Austrálie kvůli Erdoganovým výrokům přehodnotí doporučení pro své občany při cestách do Turecka, premiér však neupřesnil, dokdy se tak stane.

Turecké úřady zatkly za týden na 800 lidí podezřelých z terorismu

Erdoganovy výroky pobouřily také na Novém Zélandu, kde vicepremiér a ministr zahraničí Winston Peters protestoval proti politickému zneužití masakru v Christchurch a prohlásil, že Erdoganovo počínání může „naprosto nespravedlivě“ ohrozit Novozélanďany v zahraničí.

Erdogan objížděl zemi před regionálními volbami a voličům ukazoval jako důkaz rostoucí nenávisti a předsudků vůči islámu ve světě část videozáznamu, který natočil útočník během střelby ve dvou mešitách v Christchurch. Masakr si vyžádal 50 mrtvých, desítky dalších lidí vyvázly se zraněním. Z vražd je obviněn Australan Brenton Tarrant. Australan v minulosti dvakrát Turecko navštívil a ve svém manifestu psal, že Turci by měli být vytlačeni z evropské části Turecka za Bospor.

Erdogan otevřel největší letiště na světě. Jeho stavba údajně stála stovky životů

Turecký prezident při této příležitosti připomněl vylodění australského a novozélandského expedičního sboru (ANZAC) v dubnu 1915 na tureckém poloostrově Gallipoli a tvrdil, že důvodem tohoto pokusu o ovládnutí strategického Dardanelského průlivu bylo zaměření proti muslimům. „Vaši prarodiče sem přišli a vrátili se v rakvích. Bezpochyby vás pošleme domů jako vaše prarodiče,“ vzkázal Erdogan Australanům a Novozélanďanům s protimuslimským cítěním. Tvrdil také, že Turecko udělalo chybu, když před 15 lety zrušilo trest smrti, a dodal, že Nový Zéland by měl zajistit, aby střelec z Christchurch čelil hrdelnímu trestu.

Autor:

Mohlo by vás zajímat