130 let
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

EU skřípla digitální giganty. Mají víc hlídat obsah a neutlačovat slabé

Svět
  •   13:44
Poslanci Evropského parlamentu schválili dvojici klíčových digitálních norem, které mají mimo jiné ochránit konkurenční prostředí na internetu či přimět velké společnosti, jako je Google či Meta Platforms spravující Facebook, aktivněji bojovat proti proti nezákonnému obsahu či dezinformacím.

Podrobnosti pravidel označovaných jako akty o digitálních službách (DSA) a digitálních trzích (DMA) dohodli europoslanci s členskými státy během jara a jejich konečné schválení bylo spíše jen formalitou, europoslanci obě normy schválili jasnou většinou.

„My jako EU neříkáme, co je a není nelegální, jen říkáme, že pokud to nelegální je, mělo by to být co nejrychleji odstraněno,“ řekla po hlasování europoslankyně a zpravodajka dokumentu Christel Schaldemoseová a dodala, že nelegální jednání offline by nemělo být tolerováno ani v online prostředí. Jde o první výraznější regulaci internetového prostředí EU za dvě dekády.

Podle první z norem budou muset digitální platformy zavést opatření proti šíření nezákonného obsahu a dezinformací. Cílem je zajistit, aby byl ze sítě rychleji odstraňován nezákonný obsah, jako jsou nenávistné projevy, nebo aby se méně šířila třeba válečná propaganda. Sociální média a internetová tržiště pak budou muset chránit uživatele před prodejem nelegálního zboží a služeb.

Velkým firmám, které nebudou pravidla dodržovat, hrozí pokuty až do výše šesti procent jejich ročního globálního obratu. Při opakovaném porušení by jim mohlo být zakázáno podnikání v EU.

Druhá z norem zavádí pojem gatekeeper, což je velká společnost významně ovlivňující provoz internetu. Cílem je především omezit tržní sílu gigantů, jako Google a Facebook, pomocí přísnějších pravidel. Pokuty za nedodržování těchto pravidel mohou dosáhnout až deseti procent celosvětového ročního obratu.

Tyto firmy budou muset například sdílet více informací s menší konkurencí odkázanou na jejich služby. Přísnější bude i dohled nad antimonopolními pravidly či kontrola akvizic menších společností těmi velkými.

Definitivně obě normy potvrdí ministři členských zemí na některém z příštích zasedání vedených českým předsednictvím EU.

Autoři: ČTK, was