Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Evropský parlament souhlasí s dočasným uvolněním patentů vakcín k urychlení globální očkovací kampaně

Předpřipravené vakcíny k očkování proti koronaviru. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Brusel - Evropský parlament ve čtvrtek přijal usnesení požadující dočasné uvolnění patentů na vakcíny proti covidu-19. Od kroku si slibuje urychlení globální očkovací kampaně. Europoslanci tak zároveň vytvářejí tlak na Evropskou komisi, která je proti uvolnění patentů, píše server Politico. Rezoluci podpořilo 355 poslanců, 263 bylo proti a 71 se zdrželo hlasování.
  11:48

Biden a patenty na vakcíny. Proč není EU z jeho slov nadšená

Jihoafrická republika a Indie již dříve Světové obchodní organizaci (WTO) navrhly, aby bylo v případě vakcín a dalších přípravků souvisejících s léčbou a prevencí covidu-19 upuštěno od Dohody o obchodních aspektech práv k duševnímu vlastnictví (TRIPS), která upravuje patenty. Členské země WTO ve středu oznámily, že o možném uvolnění patentů začnou jednat.

Evropská unie podle serveru Politico až dosud s uvolněním patentů nesouhlasila a naopak navrhla jiná opatření, která by zvýšila dostupnost vakcín.

„Uvolnění patentů možná zní dobře, ale nejde o okamžité řešení. TRIPS už teď nabízí flexibilitu a my se chceme soustředit na konkrétní návrhy, jako například podporu dobrovolných licencí a převody znalostí a sdílení patentů za vzájemně dohodnutých podmínek,“ uvedl ve čtvrtek předseda Evropské rady Charles Michel, který očekává, že téma se dostane na pořad debaty i na nadcházejícím summitu států G7.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!