Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Exkurze do města legionářů. Ruský historik chce vodit turisty po stopách českosloslovenských legií ve Vladivostoku

Českoslovenští legionáři při historické rekonstrukci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Českoslovenští legionáři při historické rekonstrukci. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

VLADIVOSTOK „Když existují exkurze typu Vladivostok mystický či Vladivostok pohádkový, proč by nemohl být i Vladivostok legionářský?“ ukazuje průvodce Maxim Kriveckij v centru Vladivostoku na památky československých legií. „Tady byl štáb, jenže budovu už zbourali a postavili tu důstojnický klub tichooceánské flotily.“ Odsud, z nejvýchodnější výspy Ruska a koncového bodu Transsibiřské magistrály, odplouvali před sto lety českoslovenští legionáři do vlasti. Vladivostok byl v nejpozdnějším období v letech 1919 a 1920 hlavní základnou legií. Měli tu štáb, kasárna, výrobní dílny i prostory, v nichž internovali četné rebely z vlastních řad.

„Mnohá místa ještě existují a s trochou námahy je možné je najít,“ ukazuje Kriveckij sérii zalaminátovaných fotografií, nezbytnou zdejší pomůcku průvodce. Vystudovaný historik a čerstvý absolvent školy pro turistické průvodce si zvolil neobvyklou specializaci. Hodlá se soustředit na dědictví československých legií. Nevadí mu přitom, že na rozdíl od návštěvníků z Číny, Japonska či Jižní Koreje přijede Čechů do Vladivostoku jen hrstka.

Čekali na cestu domů

Na jednom z obrázků upozorňuje Kriveckij na budovu pošty poblíž nádraží, ze které v roce 1918 Čechoslováci vyhnali „rudé“ bolševiky a pomohli tak nastolit vládu „bílé“ opozici. V listopadu 1919 na místním nádraží zosnoval kontroverzní generál Radola Gajda neúspěšný převrat proti bělogvardějské vládě admirála Kolčaka. Díry od šrapnelů jsou na fasádě vidět dodnes.

Původní legionářský památník na Mořském hřbitově ve Vladivostoku, jeden ze...

Původní legionářský památník na Mořském hřbitově ve Vladivostoku, jeden ze dvou, které se v Rusku dochovaly. Před patnácti lety se společnými silami české a ruské strany dočkal opravy.

Šedesátitisícové československé legie byly v revolucí rozvráceném Rusku nejorganizovanější protibolševickou vojenskou silou a vítězné mocnosti první světové války (USA, Británie a Francie) je chtěly využít k potlačení bolševického povstání. Tato role spolu s brutálními metodami místních protikomunistických sil vedených admirálem Alexandrem Kolčakem či atamanem (náčelník kozáků) Grigorijem Semjonovem vyvolávaly mezi legionáři množství protestů i vzpour. I proto vedení nově vznikajícícho státu nakonec rozhodlo, že se do ruských vnitřních záležitostí míchat nebude a vojsko stáhne zpět do vlasti.

Legionáři odplouvali lodními transporty z vladivostockého přístavu, cestovali kolem Jižní Asie či přes USA, na cestu se shromažďovali na blízkém Ruském ostrově. Ten už čtyři roky spojuje s městem obrovský lanový most, a cesta tak trvá jen několik desítek minut městským autobusem. Hustým lesem se brodíme k polorozpadlým budovám někdejších kasáren někdejší evakuační stanice. Objekty jsou chráněné jako kulturní památka, uvnitř budov přesto bují porost, střechy už dávno někdo rozebral, na stěnách jsou vidět symboly ze sovětských dob.

„Na Ruském ostrově ale nebyla jen kasárna, ale dvacet legionářů se učilo i v místní námořní akademii,“ říká vladivostocký historik Pjotr Alexandrov, který se také zabývá dějinami československých legií. „Málo se to ví, ale měli pomoci vašemu státu na Dunaji v boji s maďarskými komunisty,“ dodává. Takzvaná Maďarská republika rad ale byla poražena dříve, než se legionáři stihli vrátit domů.

Česká kasárna. V těchto budovách na Ruském ostrově u Vladivostoku trávili...

Česká kasárna. V těchto budovách na Ruském ostrově u Vladivostoku trávili legionáři poslední chvíle před cestou domů. Později objekty sloužily sovětské armádě.

Zapomenutý osud sochaře

Už opět na pevnině, na Mořském hřbitově kousek od centra města stojí dobový pomník a legionářský hřbitov. Památníků padlým vyrobených v legionářských dílnách byly před sto lety desítky, dnes se zachovaly jen dva, kromě Vladivostoku ještě v sibiřském Krasnojarsku. Pomníky vytvářeli vesměs akademičtí umělci pro tento účel stažení z fronty.

Jedním z nich byl Vladimír Winkler, rodák z Přerova, absolvent pražské akademie múzických umění, ateliéru sochaře Stanislava Suchardy. Ještě jako rakouský zajatec vyzdobil několik budov v sibiřském Omsku, ve Vladivostoku se jeho práce dochovaly na interiéru i exteriéru budovy někdejšího kina, dnes loutkového divadla. „Soch tu bylo víc, třeba na budově naproti nádraží, ale kvůli opravám a mizerné péči je nakonec sundali,“ vysvětluje Kriveckij, který se o postavu Winklera zajímá i jako historik.

Z ideologických důvodů komunisté odstranili i plastiku nahé ženy na stropě kina. O dědictví přerovského sochaře přitom nevědí ani Češi, kteří Vladivostokem projíždějí. Winkler stejně jako čtyři stovky dalších legionářů z Vladivostoku neodjel a zůstal v Sovětském svazu. „Zemřel v roce 1956 v čínském Charbinu, když čekal na vízum, aby se mohl vrátit do vlasti. Jeho osudy dodnes čekají na podrobnější zpracování,“ uzavírá Kriveckij.

,

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!