• Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Kouř z komína - ilustrační foto

Experti: Za změny klimatu může člověk

Svět
  •   11:21
PAŘÍŽ - Teplota na Zemi se může do konce století zvýšit až o 6,4 stupně a hladina oceánů stoupnout až o 58 centimetrů. Oteplování planety je nepochybné a činnost člověka se na tom významně podílí.
Hlavní body zprávy o změně klimatu

- Globální zvýšení průměrných teplot od poloviny 20. století je velmi pravděpodobně způsobeno zvýšenou koncentrací skleníkových plynů v důsledku činnosti člověka. V předchozí zprávě se uvádělo pouze to, že globální
oteplení v posledních 50 letech je zapříčiněno "zvýšenou koncentrací
skleníkových plynů".

- Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře se od roku 1750 zvýšila ze zhruba 280 částic CO2 v milionech částic atmosféry na 379 v roce 2005. Jen za posledních deset let byl nárůst této veličiny vyšší než v období 1960 až 2005.

- Zatímco růst koncentrací oxidu uhličitého způsobilo primárně používání
fosilních paliv a do menší míry i změny v užívání půdy, za více metanu a kysličníku dusného v atmosféře může zemědělství.

- O existenci globálního oteplení není pochyb. Důkazem jsou ve světovém měřítku zjištěné zvýšené průměrné  teploty vzduchu a oceánů, rozsáhlé tání sněhu a ledu a vyšší průměrná hladina světových oceánů. Období 1995-2006 patří k 12 nejteplejším rokům od roku 1850, tj. od zahájení měření globálních teplot. Od období 1850-1899 do let 2001-2005 se teploty zvýšily v průměru o 0,76 stupně Celsia. Za celé 20. století se podle odhadu vědců zvýšila hladina světových moří asi o 17 cm.

- Od 70. let minulého století byla zaznamenána též intenzivnější a delší sucha na větším území, zejména v tropech a subtropech. Ve stejném období byla pozorována také intenzivnější cyklonová aktivita v severním Atlantiku.

- Pro příštích dvacet let odhadují vědci zvýšení teploty o 0,4 stupně Celsia. A i kdyby se podařilo koncentrace všech skleníkových plynů udržet na úrovni roku 2000, poroste globální oteplování zhruba o 0,1 stupně Celsia za 10 let.

Tvrdí se to ve zprávě, kterou zveřejnili odborníci z Mezinárodního panelu pro změny klimatu (IPCC) v Paříži. Vědci v ní také upozorňují, že i když se podaří snížit nynější úroveň emisí skleníkových plynů, bude oteplování ovzduší i zvyšování hladiny oceánů pokračovat ještě po stovky let.

Ve zprávě účastníci zasedání z celého světa soudí, že dopad lidské činnosti na klimatické změny je jistý z 90 procent. Při své minulé zprávě přitom uváděli "jen" 66 procent. Odhadují, že teplota se na Zemi do konce století zvýší oproti minulému o 1,8 až 4 stupně Celsia, možná ale až o 6,4 stupně Celsia. Hladina oceánů by měla stoupnout o 18 až 58 centimetrů, ale nelze prý vyloučit ani dalších 10 až 20 centimetrů. Předpokládá se také, že do konce století se o čtvrtinu oslabí termické proudění vod v severním Atlantiku, jinými slovy Golfský
proud, díky němuž je v Evropě tepleji než na stejných zeměpisných šířkách v Americe.

Odborníci se domnívají, že je velmi pravděpodobné, že velká vedra a různé bouře budou ve světě častější. Lze očekávat, že budoucí tropické bouře, tajfuny a hurikány budou provázeny silnějšími vichry a lijáky, uvedli účastníci několikadenního zasedání v závěrečném textu.

Zpráva byla zveřejněna na závěr týdenního jednání vědců z celého světa, kteří posuzovali vědecké poznatky shromažďované během uplynulých tří let a sumarizovali je pro potřeby politiků. Je to čtvrtý takový materiál, který IPCC vydává a jeho tón je varovnější než ve třetí zprávě zveřejněné před šesti lety.

Oteplování klimatického systému je nepochybné. Je zřejmé z pozorování vývoje průměrných teplot ovzduší i oceánů, z tání sněhu a ledovců i ze zvyšování průměrné úrovně mořské hladiny, uvádí se v dokumentu. Jeho autoři připomínají, že jedenáct z posledních dvanácti let figuruje na žebříčku tuctu nejteplejších let od roku 1850, kdy se o tom začaly vést záznamy.
Zpráva z roku 2001 uváděla, že za předchozích sto let (1901-2000) se teplota na Zemi zvýšila o 0,6 stupně, teď je to za období 1906-2005 už 0,74 stupně.
Autor: ČTK
  • Mohlo by vás zajímat
  • Vybrali jsme pro Vás