Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 10 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Fico dostal nejhorší výprask. Už nebude tím, kým býval

Robert Fico | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robert Fico | foto: Reuters

BRATISLAVA Slovensko si v sobotu zvolilo nového prezidenta, kterým se stane podnikatel a filantrop Andrej Kiska. "Premiérovi Robertu Ficovi zůstaly jen oči pro pláč. Andrej Kiska mu uštědřil drtivou porážku," napsal server pluska.sk o verdiktu voličů. List Sme okomentoval Ficovu prohru jako největší debakl v jeho politické kariéře a zlom, od kterého začíná premiérova hvězda klesat.

"Dobré ráno, Slovensko. Dobrou noc, Roberte Fico," píše server aktualne.sk. Podle jeho komentátora mohou mít mnozí pocit začátku velké změny, ale politické zemětřesení sobotní noci ještě nemusí znamenat nový začátek. "Slovensko čeká za pár týdnů nový prezident, ale starý premiér zřejmě zůstane. Oslabený, otřesený, ale stále se silnou podporou," konstatoval.

Fico má prý dvě možnosti: buď akceptuje porážku a po kosmetických změnách ve vládě si odkroutí zbývající dva roky do voleb, anebo si prohru vyloží jako výsledek referenda o své osobě, odstoupí a bude požadovat předčasné volby. Za pár měsíců by tak zemi mohlo čekat další důležité hlasování, a to s rozhádanou opozicí a Ficovou stranou Směr, která je stále dost silná, aby případné volby vyhrála a sestavovala vládu na další čtyři roky, odhaduje web aktualne.sk.

"Prohrál na hlavu, prohrál o třídu, a to pořádně. Dostal takový výprask, že všichni experti, kteří věštili těsný výsledek by měli vrátit diplomy," uvedl o Ficově prohře v komentáři deník Sme.

"Už nebude tím Ficem, kterým býval"

Podle tohoto listu se bude výsledek sice dlouho analyzovat, ale nepřijde se prý na nic moudřejšího než to, že bylo pro premiérův tábor nemožné přečíslit Kiskovy rezervy v řadách neúspěšných kandidátů z prvního kola Radoslava Procházky a Milana Kňažka. "Druhé kolo bylo pro Fica ztracené v momentě sčítání výsledků prvního," dodal Sme s tím, že bylo i tak obdivuhodným výkonem, když premiér dokázal oproti prvnímu kolu mobilizovat ve svůj prospěch dalších 300.000 voličů.

Deník Sme je přesvědčen, že Fico již nebude nikdy tím Ficem, kterým býval. Nyní je patrné, že je premiér porazitelný, což staví nadcházející parlamentní volby v roce 2016 pod novou optiku.

"Postava nestraníka a politického amatéra se ukázala ideální v souboji se Směrem, který naopak vytáhl svého nejsilnějšího straníka a politika," napsal komentátor deníku Pravda o Kiskově vítězství.

Podobný "nový politický okamžik" se podle listu netýká jen Slovenska, ale i dalších evropských zemí, kde se tradiční politika velkých stran a ideologií stále více střetává s "antipolitickými postavami a hnutími"; příkladem může být i výsledek českých parlamentních voleb, upozornil autor.

Slovenský premiér a prezidentský kandidát Robert Fico přichází 29. března večer do své volební centrály v Bratislavě.

Fico podle něj "nedokázal překročit stín vlastní strany", zatímco do Kiskovy kandidatury si začali promítat vlastní postoje a ambice politici slovenské pravice. A někteří už začali mluvit o tom, že prezidentské volby byly vlastně referendum o vládě a o premiérovi.

"Pro způsob, jakým se své funkce opravdu zhostí, bude nejdůležitější Kiskova schopnost rozlišovat mezi tím, co říká o svém prezidentování on, a tím, co o něm říkají politici, kteří takového volebního výsledku jako on nedosáhli," uzavřela Pravda.

Hospodárske noviny v komentáři označují Kisku za menší zlo než Fica. "Ještě stále nevíme, jak malým (zlem bude). A normálně přeci ani to nejmenší zlo zvlášť nepotěší," uvedl list.

"Stále není jasné, zda je nový prezident konzervativní, nebo liberální, či je spíše doprava, doleva, na střed a zda se mu více líbí solidarita, nebo individuální odpovědnost a iniciativa. Možná v tom nemá jasno ani on sám," napsaly Hospodárske noviny.

Podle tohoto deníku v úřadu prezidenta nehrozí, aby Kiska dal svým "nevyzpytatelným názorům a představám" skutečnou váhu, jaké by měly v případě, že by ovládl zákonodárnou a výkonnou moc.

Za lepší zprávu považují Hospodárske noviny fakt, že Kiska porazil Fica jeho vlastními zbraněmi - bezobsažnými řečmi. "To muselo bolet. Jenže Fico, na rozdíl od jiných neúspěšných kandidátů, neodchází na smetiště dějin, ale zůstává v čele vlády jedné strany," uzavřel list.

ČTĚTE TAKÉ

,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?