14. července 2019 18:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Francie, Británie a Německo se obávají kolapsu dohody s Íránem. Vyzývají k obnově dialogu

Íránští poslanci pálí symbolickou americkou vlajku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Íránští poslanci pálí symbolickou americkou vlajku. | foto: Reuters

Paříž/Teherán Francie, Británie a Německo v neděli vyjádřily znepokojení nad stupňováním napětí v Perském zálivu a rizikem krachu dohody mezinárodních mocností s Íránem o jeho jaderném programu z roku 2015. Ve společném prohlášení, z něhož citovala agentura Reuters, vyzývají evropští signatáři dohody k obnově dialogu mezi oběma stranami.

Íránský prezident Hasan Rúhání v televizním projevu řekl, že Írán je připraven jednat se Spojenými státy, jestliže Washington zruší své sankce a vrátí se k jaderné dohodě, od níž odstoupil v roce 2018.

Íránský prezident Hasan Rúhání.

Íránský prezident Hasan Rúhání.

„Vždycky jsme věřili v jednání... Jestliže (USA) zruší sankce, ukončí ekonomický nátlak a vrátí se k dohodě, jsme připraveni jednat s Amerikou hned dnes, rovnou a kdekoliv,“ řekl íránský prezident v neděli.

V důsledku obnovených sankcí USA proti Íránu a rozhodnutí Teheránu už dále nedodržovat některé z jeho závazků, by se mohla dohoda podepsaná před čtyřmi lety zhroutit, obává se trojice evropských států.

'Je třeba zvážit důsledky'

„Rizika jsou taková, že je nezbytné, aby všechny zainteresované strany zvážily možné důsledky, začaly jednat odpovědně a zaměřily se na hledání prostředků, jak zastavit eskalaci napětí a obnovit dialog,“ stojí v prohlášení zveřejněném úřadem francouzského prezidenta.

Dohodu zakotvující zmírnění sankcí vůči Teheránu výměnou za omezení jeho jaderného programu loni vypověděly Spojené státy. Washington následně na Teherán uvalil nové sankce, které mimo jiné omezují možnosti Íránu obchodovat s ropou. 

Americký prezident Donald Trump podepisuje rozhodnutí o odchodu USA z jaderné...

Americký prezident Donald Trump podepisuje rozhodnutí o odchodu USA z jaderné dohody.

Teherán požádal ostatní signatáře smlouvy, tedy Francii, Británii, Německo, Rusko a Čínu, aby ho od dopadů amerických sankcí uchránili, ti to ale neučinili. Írán letos v květnu sdělil, že některé závazky z dohody přestává plnit.

ČTK

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.