130 let

Mezinárodní den žen ve francouzském Marseille (8. března 2021) | foto: AP

Ochrana před americkým scénářem. Francie chce potraty v ústavě, Izrael uvolňuje

Svět
  •   16:40
Páteční zemětřesení po zrušení federálního práva na potrat nevyvolává otřesy jen ve Spojených státech. Ve Francii chtějí dostat toto právo do ústavy, aby Francouzky nemohlo potkat totéž co Američanky. Snazší přístup k interrupcím budou mít také Izraelky. „Upřít ženám právo rozhodovat o svém těle je krokem do temnoty,“ říká izraelský ministr zdravotnictví k dění v USA.

„Potrat je základním právem všech žen. Musíme ho chránit. Chci vyjádřit solidaritu se všemi ženami, jejichž svobody dnes americký nejvyšší soud narušil,“ napsal na Twitteru francouzský prezident Emmanuel Macron poté, co američtí soudci zneplatnili verdikt svého vlastního soudu z roku 1973.

Rozsudek Roe v. Wade až do pátku chránil ženy před snahami konzervativních států potraty zakázat. Poté, co už právo na ukončení těhotenství na federální úrovni neexistuje, začínají postupně platit velmi tvrdé protipotratové zákony napříč Amerikou.

Omezit potraty se v nějaké míře chystá až polovina amerických států. Nejvyšší soud zvrácení padesát let starého verdiktu zdůvodnil tím, že právo na potrat není zaručeno ústavou. A právě na to chce navázat vláda ve Francii.

Z obav před touhami francouzské krajní pravice se vláda rozhodla, že „zakotví respekt k potratům v ústavě“. „Ženská práva jsou vždy křehká práva a pravidelně v ohrožení,“ řekla Aurore Bergéová, která ve francouzském Národním shromáždění vede poslance Macronovy strany Znovuzrození (původní název Republika v pohybu se před nedávnými volbami změnil, pozn. red.).

Francouzská premiérka Élisabeth Borneová pak uvedla, že vláda příslušný zákon „celým srdcem“ podpoří. „Pro všechny ženy, pro lidská práva, musíme tyto zisky vytesat do kamene. Parlament se musí kolem tohoto textu zásadně sjednotit,“ napsala na Twitteru.

Levicové strany i Macronova koalice by dohromady daly pohodlnou většinu, ústavní změna tak má šanci uspět, píše agentura AFP. A ani krajní pravice, o níž mluvila Bergéová, by nemusela být proti.

Strana Národní sdružení podle agentury vždy brojila proti interrupcím, její lídryně Marine Le Penová se však v poslední době prezentuje jako ochránkyně práv žen a je pro zachování statu quo. „Nebudeme se plést do záležitostí ostatních lidí,“ poznamenal stranický mluvčí Philippe Ballard v reakci na rozhodnutí Nejvyššího soudu USA.

Místopředseda a během prezidentských voleb i předseda Národního sdružení Jordan Bardella pouze dodal, že snaha zakotvit právo na potrat v ústavě je jen „odvádění pozornosti“ od závažnějších témat, jako jsou posílení kupní síly ve Francii nebo zákony omezující migraci.

Lidé v USA protestují proti rozhodnutí Nejvyššího soudu zrušit právo na potrat:

24. června 2022

„Rozhodnutí z USA je krokem do temnoty“

Francie navíc není jedinou zemí, kde americké dění vyvolalo protireakci. Zdravotní výbor izraelského parlamentu v pondělí schválil reformu zákona, která má přístup k potratům usnadnit. V Izraeli jde o první změnu tohoto druhu za posledních třicet let.

Ženy budou mít nově možnost dostat se k potratovým pilulkám v časnějším stadiu těhotenství. Stačit bude návštěva kliniky, nikoli nemocnice jako dosud. Dotyčná žena také nebude muset před potratovou komisi.

Izraelky totiž nyní nemají automatické právo na potrat, musejí k tomu získat povolení patřičného výboru složeného ze zástupců nemocnice nebo kliniky, kde bude zákrok proveden. Výbor rozhoduje na základě ženina věku, okolností otěhotnění a zdraví plodu.

Kritici tohoto postupu se domnívají, že praxe potratového výboru příliš zasahuje do soukromí žen, které jsou často nuceny lhát, aby povolení získaly. Navíc výbory málokdy žádosti zamítnou, takže jejich existence je zbytečná. V zemi je jich pouze osmatřicet a není snadné získat termín schůzky, kromě jiného i proto, že některé mají kvóty na příjem žádostí.

Díky novému rozhodnutí bude dokumenty potřebné k rozhodnutí možné vyplňovat online bez nutnosti přijít osobně. Ženy nebudou mít ani povinnost sejít se se sociálním pracovníkem, jako je to v současnosti. Sociální služba jim má poskytnout podporu, ale pouze pokud o to dotyčné projeví zájem.

Nová pravidla by měla začít platit do tří měsíců, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Izraelská média k tomu píší, že se země vydává opačnou cestou než Spojené státy.

„Právo rozhodovat o svém těle náleží jedině ženě. Rozhodnutí amerického nejvyššího soudu upřít ženě toto právo je krokem do temnoty, krokem k útlaku žen vracejícím vůdčí sílu svobodného a liberálního světa o sto let nazpět. My žijeme jinde a dnes jsme učinili krok správným směrem,“ řekl ministr zdravotnictví Nican Horovic.

Autoři: kh, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás