130 let

Francouzský prezident Emmanuel Macron v pařížské Invalidovně rozloučil se 13 vojáky, kteří před týdnem zahynuli při srážce dvou armádních vrtulníků v Mali. | foto: Reuters

Francie vzdala hold 13 vojákům, kteří zahynuli v Mali. Velení přezkoumává strategii v západní Africe

Svět
  •   18:29
PAŘÍŽ - Francouzský prezident Emmanuel Macron se v pondělí v pařížské Invalidovně rozloučil se 13 vojáky, kteří před týdnem zahynuli při srážce dvou armádních vrtulníků během protiteroristické operace na východě Mali. Pro francouzské ozbrojené síly to byl nejtragičtější incident od roku 1983 a velení kvůli němu přezkoumává strategii v západní Africe. Těla mrtvých byla transportována do vlasti o víkendu, informovala agentura AP.

Během operace proti džihádistům havarovaly v Mali dva vrtulníky, zemřelo 13 francouzských vojáků

„Svoboda má bohužel často příchuť prolité krve,“ řekl dnes Macron při smutečním obřadu. Prezident přečetl jména mrtvých vojáků a na polštářky na rakvích zakrytých francouzskou trikolorou připnul medaile. „Ve jménu národa, klaním se jejich oběti,“ dodal. Mimořádně velkému vojenskému pohřbu podle AP přihlíželi kromě příslušníků řady jednotek také veteráni, blízcí obětí a malijský prezident Ibrahim Boubacar Keita.

Uctění památky 13 padlých vojáků při kolizi dvou vrtulníků v Mali.
Ceremoniál proběhl v pařížské Invalidovně.

Třináct vojáků přišlo o život minulé pondělí večer, když se v malijském pouštním regionu Ménaka při nízkém letu srazily dva vrtulníky, které pronásledovaly skupinu islámských radikálů. Francouzská armáda odmítla, že by kolizi zapříčinila palba džihádistů, nehoda podle ní vyplynula z koordinační náročnosti dané mise. Podrobnosti mají odhalit vyšetřovatelé, kteří zkoumají mimo jiné i takzvané černé skříňky s údaji o průběhu letu obou strojů.

Francouzská armáda popřela vinu radikálů za kolizi vrtulníků v Mali, kde zemřelo 13 vojáků

Prezident Macron v pátek informoval, že kvůli smrti vojáků nařídil armádě přezkoumání operací proti islamistům v západní Africe. Také prý vyzval spojence k větší aktivitě. „Francie koná v Sahelu za všechny,“ poznamenal.

V Mali působí Francouzi od roku 2014, kdy se tam islamisté pokusili o převrat. Zde a v několika dalších zemích regionu Sahel (území v severní Africe na jižním okraji Sahary) podnikají francouzští vojáci výpady proti ozbrojencům v rámci protiteroristické operace Barkhane. Nasazeno je v ní 4500 příslušníků armády, desítky letounů a stovky armádních vozidel.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás