• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová v minulosti označila Rusko za „nepřítele a okupanta“. | foto: ČTK

Také Gruzie a Moldavsko požádaly o členství v EU. Je to historická chvíle, řekl gruzínský premiér

Svět
  •   16:22aktualizováno  18:26
Gruzie ve čtvrtek podala žádost o vstup do Evropské unie. Oznámil to premiér země Irakli Garibašvili. Gruzínský parlament také vypracoval rezoluci, která EU vyzývá k urychlení procesu přidružení Gruzie k organizaci, informovala ruská agentura TASS. O vstup do EU požádalo ve čtvrtek také Moldavsko.

„Vyzýváme země Evropské unie a její instituce, aby na základě článku 49 Smlouvy o Evropské unii podnikly všechny potřebné kroky pro vstup Gruzie do EU,“ stojí podle agentury v textu rezoluce.

Podle zmíněného článku může o členství v Unii požádat jakýkoli evropský stát, který uznává její společné hodnoty a zavazuje se k jejich podpoře.

V současnosti EU rozvíjí vztahy s Gruzií na základě takzvané dohody o přidružení, díky čemuž se například snížila cla pro podniky vyvážející do Gruzie.

Gruzie si v minulosti prošla podobným válečným konfliktem jako momentálně Ukrajina. Ruská armáda v srpnu 2008 vstoupila na území Gruzie, kde začala podporovat separatisty v gruzínských republikách Jižní Osetie a Abcházie.

Po pětidenní válce Gruzie definitivně ztratila vliv nad oběma svými součástmi. Přestože jsou Abcházie a Jižní Osetie de jure součástí Gruzie, obě mají své pasy, vlajky, hymny, prezidenty i parlamenty a jejich rozpočty jsou zcela závislé na ruské štědrosti.

Pro Rusko byla ve finále válka na Kavkazu velmi úspěšná, neboť s pomocí své intervence Gruzii způsobila značné komplikace - stát s narušenou teritoriální celistvostí se jen stěží může stát členem NATO, po čemž Tbilisi touží.

Reakce Západu tehdy byla diametrálně odlišná od té, kterou momentálně během války na Ukrajině uplatňuje vůči Rusku. Západ jen na chvíli ochladil vzájemné vztahy s Ruskem. Ty se však po pár měsících vrátily do starých kolejí a pro Rusko neznamenaly větší komplikace.

Ve čtvrtek požádalo o vstup do EU také Moldavsko. Oficiální žádost podepsala prezidentka země Maia Sanduová. Dokument by měl dorazit do Bruselu v nadcházejících dnech. Informovala o tom agentura Reuters.

„Chceme žít v míru, demokracii a svobodě,“ řekla Sanduová na tiskové konferenci v Kišiněvě. „Trvalo 30 let, než Moldavsko dospělo, ale dnes je země připravená přijmout zodpovědnost za svou vlastní budoucnost,“ uvedla prezidentka před kamerami.

„Předkládáme žádost o vstup do Evropské unie,“ oznámil podle AFP gruzínský premiér poté, co podepsal příslušný dokument.

„Gruzie je evropská země. Naše země v průběhu mnoha století patřila k oblasti evropské kultury a civilizace a i dnes přispívá cenným vkladem k její ochraně a rozvoji,“ citovala premiérova slova agentura Anadolu.  

Autoři: sij, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás