130 let
Václav Havel při slavnostním zahájení festivalu dokumentárních filmů Jeden svět 11. března 2009, kde cenu Homo Homini (Člověk člověku) získal čínský disident Liou Siao-po

Václav Havel při slavnostním zahájení festivalu dokumentárních filmů Jeden svět 11. března 2009, kde cenu Homo Homini (Člověk člověku) získal čínský disident Liou Siao-po | foto: ČTK

Havel a Tutu vyzývají: Propuštěním disidenta by Čína prokázala sílu

Svět
  •   14:35
WASHINGTON - Pokud Čína propustí vězněného disidenta Liou Siao-poa, který letos dostal Nobelovu cenu za mír, ukáže tím svou sílu a připravenost čelit kritice. Ve společném článku pro dnešní vydání deníku The Washington Post to napsali bývalý český prezident Václav Havel a jihoafrický arcibiskup a nositel Nobelovy ceny za mír Desmond Tutu. Oba už v minulosti vyzvali Peking, aby Lioua, odsouzeného k 11 letům vězení za podvracení státu, propustil.

Havel a Tutu připomněli, že ihned po vyhlášení letošního laureáta Nobelovy ceny za mír označila Čína Lioua za zločince a obvinila norský Nobelův výbor z vměšování do čínských záležitostí. Zároveň Peking odebral disidentově manželce telefon a umístil ji do domácího vězení. "To už jsme viděli v minulosti - v temných dnech apartheidu, pod dlouhým stínem železné opony," napsali Havel a Tutu.

"Peking by mohl být pyšný."

"Víme, že v minulosti bylo proti Číně a jejím obyvatelům spácháno mnoho zlého. Ale udělení Nobelovy ceny za mír Liouovi mezi ně nepatří," uvedli Havel a Tutu.

Zdůraznili také, že Peking nemusí brát ocenění disidenta jako urážku. "Mohl by to být okamžik pýchy, oslava skutečnosti, že jeden z Číňanů byl uznán jako největší světový přispěvatel k tomu, co všechny národy hledají - k míru," napsali.

Propuštění Lioua by podle obou zastánců lidských práv bylo dalším "působivým vystoupením" Číny na mezinárodní scéně. Havel a Tutu připomněli, jak se nejlidnatější světová země před 30 lety otevřela světu a následně vystoupala mezi hlavní světové mocnosti. "Toto je okamžik, aby se Čína otevřela znovu," napsali.

Zdůraznili také, že pokud Peking bude nadále Lioua věznit, zařadí se po bok barmské vojenské junty. Ta dosud podle nich byla jediným státem, který vězní laureáta Nobelovy ceny za mír - disidentku Do Aun Schan Su Ťij.

Závěrem připomněli nedávný výrok čínského premiéra Wen Ťia-paa, který v rozhovoru pro CNN označil svobodu slova za nezbytnou.

"Bitva proti svobodě je prohraná."

"Čínská vláda může nadále bojovat v prohrané bitvě proti silám demokracie a svobody, které i její vlastní premiér nedávno označil za nepřekonatelné. Nebo se může postavit na stranu spravedlnosti, propustit Liou Siao-poa a okamžitě ukončit domácí vězení jeho ženy," stojí v The Washington Post.

Původní verz článku najdete zde.

Autor: ČTK