Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hladoví medvědi v Rusku kvůli potravě vyhrabávají lidské hroby

Svět

  17:03
MOSKVA - Vyhladovělí medvědi hnědí v severním Rusku vyhrabávají těla z hrobů na hřbitovech a nejméně jedno mrtvé tělo již také konzumovali. Letošní nezvykle horké léto způsobilo, že tato zvířata nemají dostatek své běžné potravy, kterou jsou typicky lesní bobule a houby. Informovala o tom agentura AP.
Medvěd hnědý - ilustrační foto.

Medvěd hnědý - ilustrační foto. foto: upload.wikimedia.org

Deník Moskovskij komsomolec podle AP uvedl, že nejméně na jednom mrtvém lidském těle medvědi hodovali o uplynulém víkendu na hřbitově u vesnice Verchnaja Chova ležící u severního polárního kruhu. Tento morbidní výjev zahlédli dva vyděšení návštěvníci hřbitova. Zvířata se jich polekala a dala se na útěk. Místní úřady vzápětí zřídily nepřetržité 24hodinové hlídky na ochranu lidí i hospodářských zvířat pro případ, že by medvědi dostali chuť na čerstvé maso.

A existují signály, že by se místní měli mít před těmito predátory opravdu na pozoru. Na začátku září tu na okraji města Syktyvkar napadl agresivní medvěd mladíka, který si útěkem jen tak tak zachránil život. Setkání s medvědy v městské zástavbě tu není běžné, ale v poslední době je to podle úřadů stále častější jev.

"Tento rok je situace (ohledně útoků medvědů) horší než v jiných letech. Ale všichni zdejší lidé vědí, jak se v takových případech chovat a co by se mohlo stát," řekl Pjotr Lobanov z místního úřadu pro mimořádné události.

Letošní léto bylo v Rusko co se týče vysokých teplot rekordní, doprovázely ho i četné požáry. Sucho zničilo lesní porosty i úrodu a přinutilo tak medvědy shánět obživu v stále větší blízkosti u lidských obydlí.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat