130 let

Britská humanitární pracovnice Nazanin Zaghariová-Ratcliffeová, kterou zadržel Írán za údajné spiknutí proti režimu, se svou dcerou. (7. února 2016) | foto: Reuters

Dvojice Britů se po letech věznění dostala z Íránu. Londýn zaplatil starý dluh

Svět
  •   22:25
Dva Britové s íránským občanstvím Nazanin Zaghariová-Ratcliffeová a Anoosheh Ashoori, kteří byli řadu let drženi v Íránu ve středu odletěli domů. Nastoupili do letadla v Teheránu, které přistálo na vojenské letecké základně v hrabství Oxfordshire krátce po druhé hodině evropského času, informovala agentura Reuters. Vyřešení sporu mezi Londýnem a Teheránem přišlo současně s oznámením, že Británie splatila Íránu desítky let starý dluh ve výši asi 400 milionů liber (11,7 miliardy korun).

Další Íránec Morad Tahbaz, který má britské a rovněž americké občanství, byl ve středu rovněž propuštěn z vězení, Teherán jej však zatím nechce nechat odejít ze země.

Zaghariová-Ratcliffeová byla v Íránu zadržena v roce 2016, když tam s dcerou přijela navštívit rodinu. Od tamních soudů následně dostala pětiletý trest vězení za spiknutí proti íránské vládě a pak další rok za propagandu. Britka svou vinu vždy popírala.

Podobný příběh měl rovněž inženýr s britsko-íránským občanstvím Ashoori, který byl v Íránu zadržen před čtyřmi lety a odsouzen za špionáž, což rovněž odmítal.

Íránské úřady už o víkendu Zaghariové-Ratcliffeové vrátily její britský pas, což vyvolalo naději, že se brzy bude moci vrátit domů. Nyní její blízcí i Ashooriho rodina informovali, že jsou oba na cestě z Teheránu. 

Íránská státní televize oznámila, že úřady Zaghariovou-Ratcliffeovou „předaly britské vládě“. Íránský televizní kanál Press TV později uvedl, že Zaghariová-Ratcliffeová opouští Teherán „po odpykání trestu“.

O propuštění Zaghariové-Ratcliffeové, Ashooriho a Tahbaze usilovalo několik britských vlád, nynější ministryně zahraničí Liz Trussová podle serveru Sky News obnovením vyjednávání s Teheránem pověřila loni na podzim zvláštní tým.

Manžel Zaghariové-Ratcliffeové, který vedl několikaletou kampaň za propuštění své ženy a loni kvůli jejímu zadržování držel hladovku, opakovaně tvrdil, že Írán Britku i ostatní zadržuje ve snaze přimět Spojené království ke splacení více než čtyřicet let starého dluhu. 

Ten je dlouhodobě trnem v íránsko-britských vztazích. Vznikl kvůli nesplněné objednávce britských tanků sjednané za vlády šáha Rezy Pahlavího před íránskou islámskou revolucí z roku 1979. Írán za Pahlavího zaplatil za asi 1 500 válečných strojů předem, Británie po revoluci však odmítla tanky novému režimu dodat.

Londýn nakonec souhlasil se zaplacením 400 milionů liber ve speciálním režimu, který nebude porušovat mezinárodní sankce uvalené na Teherán kvůli jeho jadernému programu a který umožní Íránu peníze vynaložit jen na humanitární účely. Britská vláda nicméně odmítá, že by mezi propuštěním vězněných lidí a splacením dluhu existovala spojitost.

„S velkou radostí potvrzuji, že neférové zadržování Nazanin Zaghariové-Ratcliffeové a Anoosheha Ashoorii dnes skončilo a vrátí se do Spojeného království,“ napsal na Twitteru britský premiér Boris Johnson. „Británie intenzivně pracovala na zajištění jejich propuštění a mám velkou radost, že se znovu setkají se svými rodinami a milovanými,“ dodal.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz
  • Vybrali jsme pro Vás