19. července 2019 20:25, aktualizováno 20. 7 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Írán zadržel dva ropné tankery, jeden už pustil. Velká Británie svolala výbor pro krizové situace

Britský tanker Stena Impero. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský tanker Stena Impero. | foto: ČTK/AP

LONDÝN Írán v pátek zadržel v Hormuzském průlivu dva ropné tankery, jeden z nich plul pod britskou vlajkou a druhý pod vlajkou Libérie. Oznámil to v pátek britský ministr zahraničí Jeremy Hunt, podle něhož jsou mezi posádkami tankerů lidé různých národností, Britové ale ne. Informovala agentura Reuters. Zadržení druhého tankeru Teherán popírá, uvedla íránská agentura Tasním.

Britská rejdařská společnost NorbulkShipping i polooficiální agentura Fars později informovaly, že druhý z tankerů byl opět propuštěn. Podle firmy jde o tanker Mesdar. Fars napsala, že už opustil íránské výsostné vody.

„Jsem velmi znepokojený zadržením dvou plavidel íránskými úřady v Hormuzském průlivu,“ řekl ministr Hunt. Dodal, že svolává jednání výboru pro krizové situace COBRA, který se poradí, jak zajistit propuštění zadržených plavidel. Jejich zadržení Hunt označil za „nepřijatelné“. „Je naprosto klíčové, aby byla v oblasti dodržována svoboda námořního pohybu a aby všechny lodě tam mohly volně proplouvat,“ řekl také britský ministr.

Později Hunt podle televize Sky News varoval před důsledky, pokud Írán plavidla nepropustí. Dodal však, že neuvažuje o vojenských řešeních.

Íránská televize v pátek informovala, že íránské revoluční gardy zadržely tanker Stena Impero a donutily ho doplout do íránského přístavu. Podle revolučních gard plavidlo „nerespektovalo mezinárodní námořní právo“ a nereagovalo na výzvy íránských gard. Podle britských zdrojů pluje tanker s 23členou posádkou pod britskou vlajkou a provozuje ho švédská společnost Stena Bulka. Namířeno měl do Saúdské Arábie.

Trump poznamenal, že Írán jen dělá potíže

Kolem zadržení druhého tankeru panovaly nejasnosti; později se ukázalo, že byl zjevně zadržen jen krátce. Teherán nejdřív popřel, že byl zadržen i druhý tanker. Jde zjevně o tanker Mesdar provozovaný britskou firmou a plující pod vlajkou Libérie, jehož propuštění mezitím potvrdil britský provozovatel.

Na palubu tanker Mesdar, jenž se vydal směrem k Íránu, vstoupili ozbrojení muži, ale nyní už pokračuje v plavbě. Podle agentury Fars byl upozorněn, aby dodržoval pravidla týkající se životního prostředí.

Americký prezident v pátek s po incidentu poznamenal, že Írán dělá jenom potíže. Zároveň ale vyjádřil naději, že z mrtvého bodu ve vztazích s Íránem se časem najde východisko.

Informace o zadržení tankerů přišla právě v den, kdy gibraltarský soud prodloužil termín zadržování íránského ropného tankeru na britském zámořském území Gibraltar až do 15. srpna. Íránský tanker Grace 1 tam byl zadržen 4. července s podezřením, že veze ropu do Sýrie, což úřady vyhodnotily jako porušení protisyrských sankcí Evropské unie.

19.července 2019 v 23:03, příspěvek archivován: 20.července 2019 v 00:09

Norbulk Shipping, owners of Mesdar: "Communication has been re-established with the vessel and Master confirmed that the armed guards have left and the vessel is free to continue the voyage. All crew are safe and well."

Íránci zadržení svého tankeru Gibraltarem označují za pirátství. Tvrdí, že ropa nebyla určena pro Sýrii, ale pro jinou zemi ve východním Středomoří a že Írán není členem EU, tedy není vázán jejími sankcemi. Teherán už dříve pohrozil odvetným opatřením za zadržení svého tankeru.

V neděli zadržely íránské revoluční gardy v Hormuzském průlivu tanker Riah provozovaný zřejmě firmou ze Spojených arabských emirátů (SAE). Podle Teheránu tak učinily proto, že vezl milion litrů „pašovaného paliva“ od íránských pašeráků určeného zahraničním zákazníkům.

V Hormuzském průlivu v posledních týdnech roste napětí kvůli vztahům USA a Íránu zostřeným kvůli íránskému jadernému programu a americkým protiíránským sankcím. Situaci zhoršilo nedávné vyslání amerických posil a bojových letadel do Perského zálivu, několik incidentů se zapálenými tankery, z nichž USA obvinily Írán, a sestřelení americké dronu Teheránem minulý měsíc. Írán tvrdí, že dron byl nad jeho územím.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
MANAŽER TÝMU DISPEČERŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 70 000 - 80 000 Kč