Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Německo sabotuje projekt bruselského Starlinku. Zvýhodňuje Francouze, tvrdí

Ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Evropská unie chtěla do roku 2027 na nízkou oběžnou dráhu Země vyslat soustavu satelitů v rámci svého vesmírného programu. Má jít o konkurenci Starlinku, ambiciozní projekt v hodnotě několika miliard eur se však nyní snaží odložit Německo. Vadí mu zejména nedostatečná konkurence ve výběrovém řízení i přestřelené náklady.
  16:27

Evropská unie spustila první fází projektu IRIS2 už v roce 2021, na nižší oběžnou dráhu Země do výšky asi 160 až 200 kilometrů plánuje vyslat stovky malých satelitů. Jejich soustava vytvoří síť signálu, která pokryje i dosud slepá místa. Těžit z toho budou velké firmy, běžní občané i armády jednotlivých členských zemí, píše Euractiv.

Nemalou zásluhu na projektu má Česká republika, na počátku vyjednávání o IRIS2 byl i český europoslanec Evžen Tošenovský (ODS). Síť satelitů má být řízena z centrály v Praze, kde už nyní sídlí i Evropská agentura pro kosmický program (EUSPA).

Smělé plány Bruselu však v posledních týdnech narazily na odpor Německa. Tamní vicekancléř Robert Habeck napsal na počátku dubna dopis adresovaný vysoce postaveným úředníkům, kteří dohlíží na celý projekt. Stěžuje si v něm, že projekt je předražený a není férově rozložen mezi francouzské a německé firmy. Nelíbí se mu ani zastaralost celého systému, jež podle něj neodpovídá vysoké investici.

Habeck navrhuje celý projekt pozastavit. „Ve hře je toho příliš mnoho, abychom dělali nějaká unáhlená rozhodnutí,“ sdělil listu Politico. IRIS2 je třetím velkým evropským vesmírným projektem po systémech Galileo a Copernicus. Habeck však se stížnostmi přišel pozdě a se zastavením projektu zřejmě neuspěje.

IRIS2 je v současnosti v pokročilé fázi příprav, z kasy Evropské unie už byl alokován rozpočet, upravena byla i příslušná unijní legislativa a svou část práce odvedla i Evropská kosmická agentura. Vysoce postavení úředníci EU považují kritiku ze strany Německa za neopodstatněnou. „Průmyslové lobbování jedné členské země nebude mít žádný efekt,“ prozradil jeden z lidí pracujících na ambiciózním projektu.

Ladění smlouvy a stranění Francouzům

Vůdčí osobností projektu IRIS2 je evropský komisař pro vnitřní obchod Thierry Breton, který na počátku letošního roku slíbil, že do března bude podepsána smlouva s hlavním dodavatelem, kterým je konsorcium SpaceRise. Patří do něj mimo jiné společnosti Airbus, Thales a německá OHB. Dosud se však Brusel s dodavatelem nedohodl na finální podobě smlouvy.

Mluvčí německého vicekancléře uvedl, že odložení finálního podpisu proběhlo právě na popud dopisu Habecka. „V celém týmu panuje shoda, že musíme snížit náklady na celý projekt,“ tvrdí. Bruselští úředníci to však vnímají jinak. „Současný proces optimalizace smlouvy nemá nic společného s tímto dopisem z Německa, který považujeme za čistě lobbistickou taktiku,“ stojí v prohlášení.

Na rychlý postup Bruselu si však nestěžují jen Němci, v zákulisí podle zdrojů listu Politico roste napětí kvůli tomu, že projekt údajně zvýhodňuje francouzské firmy. Přesto zřejmě během několika týdnů dostane definitivní zelenou, i když konsorcium SpaceRise nemělo žádnou relevantní konkurenci.

Autor:

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...