Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Některé evropské země okamžitě obnoví očkování vakcínou AstraZeneca, Švédsko a Norsko zatím vyčkávají

Vakcína od firmy AstraZeneca foto: Reuters

Řím/Stockholm - Německo, Itálie, Francie, Kypr, Litva či Lotyšsko od pátku obnoví očkování vakcínou od britsko-švédské firmy AstraZeneca. Rozhodly se tak po prohlášení Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), že tato vakcína je bezpečná. Španělsko obnoví očkování touto vakcínou podle místních médií ve středu, do té doby ještě zhodnotí, které skupině obyvatel ji začne podávat. Švédsko a Norsko se rozhodnou příští týden, uvedla agentura AFP.
  19:05aktualizováno  22:48

V pátek se nechají vakcínou od firmy AstraZeneca očkovat i premiéři Británie a Francie Boris Johnson a Jean Castex. „Nechám se zítra očkovat touto vakcínou, abych ukázal, že v ní můžeme mít plnou důvěru,“ řekl podle agentury AFP francouzský premiér, když oznamoval obnovení očkování touto látkou ve své zemi. Také předseda britské vlády prohlásil, že v pátek dostane první dávku vakcíny proti covidu-19 a že to bude látka vyvinutá Oxfordskou univerzitou a firmou AstraZeneca.

„Italská vláda vítá prohlášení EMA. Podávání vakcíny AstraZeneca se obnoví již zítra (v pátek),“ uvedl podle agentury ANSA italský premiér Mario Draghi. Dodal, že prioritou vlády zůstává naočkovat proti covidu-19 co nejvíce lidí v co nejkratší době.V očkování tímto preparátem bude od pátku pokračovat i nejlidnatější země EU Německo, oznámil ve čtvrtek večer jeho ministr zdravotnictví Jens Spahn. 

Nicméně nově bude vakcinaci provázet upozornění na možné vedlejší účinky. V Německu se objevilo 13 nahlášených případů mozkové žilní trombózy u lidí, kteří vakcínu dostali, tři z nich zemřeli. Proto vláda její používání minulý týden pozastavila. Spahn tento postup hájil, stát je podle něj povinen postupovat vůči lidem, kteří se nechávají naočkovat, s mimořádnou svědomitostí.

Během příštího týdne se vakcína od AstraZeneky vrátí také do očkovacího programu v Nizozemsku. V pondělí s ní začnou opět očkovat i v Portugalsku. Obnovení očkování oznámily také Rakousko, Bulharsko či Slovinsko.

Španělská ministryně zdravotnictví Carolina Dariasová oznámila, že obnoví očkování vakcínou od firmy AstraZeneca ve středu. V pondělí ale ještě uspořádá další schůzku s vedeními autonomních regionů, na níž se rozhodne, které skupiny obyvatel se začnou s touto vakcínou opět očkovat.

Očkování přípravkem od AstraZeneky v uplynulých dnech pozastavila zhruba polovina zemí Evropské unie. Česko a Slovensko patří ke státům, které vakcínu používat nepřestaly. EMA uvedla, že tato látka je bezpečná a její používání nezvyšuje riziko vzniku krevních sraženin.Švédská léková agentura slíbila vydat stanovisko během příštího týdne. Také norský institut pro veřejné zdraví  oznámil, že vydá stanovisko koncem příštího týdne.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat