Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Svět

Italská ministryně čelí demisi kvůli útoku v Nice. Podle kritiků Itálie umožnila útočníkovi volně cestovat

Luciana Lamorgeseová. foto: ČTK

Řím - Italská ministryně vnitra Luciana Lamorgeseová čelí kvůli vražednému útoku v jihofrancouzském městě Nice silné kritice a výzvám k rezignaci. Pravicová opozice kritizuje fakt, že útočník, který se vylodil v září na ostrově Lampedusa, byl sice oficiálně vyhoštěn z Itálie do Tuniska, ale přesto mohl volně odcestovat do Francie. Ministryně jakékoliv selhání italských bezpečnostních úřadů odmítá.
  12:49

„Viminale (sídlo italského ministerstva vnitra) je v rozkladu, ať Lamorgeseová 

Po brutálním útoku v Nice úřady zatkly podezřelého muže. Měl být ve styku s pachatelem

odstoupí,“ napsal v pátek na Twitteru jeden z vůdců pravicové opozice a lídr hnutí Liga Matteo Salvini. Podle něj ministerstvo „nechalo tuniského vraha v klidu utéct do Francie“. Kritiku vyjádřili i představitelé dalších pravicových stran Vzhůru Itálie a Bratři Itálie.

Francouzská policie v Nice.
Voják poblíž kostela Notre-Dame v Nice.

„Je to útok na Evropu, naše vláda na tom nemá žádnou odpovědnost,“ uvedla ministryně Lamorgeseová. Podle ní tuniské úřady ani bezpečnostní služby Itálii neupozornily, že by muž mohl být nebezpečný.

Pohybu útočníka, za kterého označují francouzské a tuniské úřady 19letého Tunisana Bráhíma Avísávího, se věnuje deník Corriere della Sera. Útočník se dostal do Evropy 20.září, kdy připlul na ostrov Lampedusa s dalším 300 osobami. Na ostrově byl policií zaregistrován a 25. září byl přesunut na karanténní plavidlo Rhapsody. Karanténu ukončil 9. října, kdy se vylodil v jihoitalském městě Bari. „Od té doby úřady ztratily jeho stopy,“ uvádí deník.

V Bari byl Avísáví znovu zaregistrován a současně mu bylo předáno rozhodnutí o vyhoštění. „Postup návratu do země původu, a to včetně Tuniska, je ale pracný a epidemie koronaviru ho ještě více zpomalila,“ uvádí deník, podle kterého se vyšetřovatelé nyní snaží zrekonstruovat pohyby a kontakty mladého Tunisana.

Podle italských médií se případ útočníka v Nice podobá příběhu Anise Amriho, který v prosinci 2016 při teroristickém útoku v Berlíně zabil 12 lidí včetně jedné Češky. Amri ale na italském území strávil několik let a v Itálii se také pravděpodobně radikalizoval. Berlínského útočníka čtyři dny po atentátu zastřelila nedaleko Milána policie.

Autor: